more_horiz
PR24 Portal
Section05

zamieszki

Holandia: zamieszki po meczu Maroko - Hiszpania. Marokańczycy wskakiwali na samochody, rzucali racami w tramwaje

W Hadze, Amsterdamie, Rotterdamie i Utrechcie doszło do zamieszek po meczu piłkarskich mistrzostw świata Maroko - Hiszpania. Zatrzymano kilkadziesiąt osób. Kibice Maroka, którzy wyszli na ulice, wskakiwali na samochody i odpalali fajerwerki, rzucali też racami w tramwaje, autobusy i w strażaków. W Amsterdamie i Rotterdamie policja usunęła ludzi z kilku placów w centrach tych miast.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Maroko Piłka nożna policja Holandia Hiszpania zamieszki kibice

Kilkunastu aresztowanych i ranni policjanci. Bilans zamieszek po meczu Maroka z Belgią

Do zamieszek i starć ze służbami porządkowymi doszło w niedzielę po południu i wieczorem w stolicy Belgii, Brukseli, oraz trzech miastach Holandii po meczu Maroka z Belgią na mistrzostwach świata w Katarze. W Holandii rannych zostało dwóch mundurowych, zaś po zamieszkach kilkanaście osób trafiło do aresztu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Belgia zamieszki imigranci w Europie

Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

- To jest pewnego rodzaju kontynuacja różnych napięć trwających w sumie od jesieni minionego roku, kiedy Muktada as-Sadr, jeden z większych liderów szyickich, wygrał wybory, jednak nie ma żadnego rozwiązania konsensusowego w sprawie zawiązania rządu i sprawowania władzy - przyznał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bliskowschodnich Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Irak Bagdad zamieszki polityka kryzys

Irak: zamieszki w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar i rannych

W wyniku zamieszek w stolicy Iraku Bagdadzie zginęło 15 osób, a około 350 zostało rannych - wynika z najnowszych danych. Niektórzy zostali postrzeleni, a inni ucierpieli na skutek użycia gazu łzawiącego. Do starć doszło w tak zwanej Zielonej Strefie, w której znajdują się budynki rządowe i ambasady. Ofiary to zwolennicy szyickiego radykalnego islamskiego przywódcy Muktady as-Sadra, którzy podczas próby wdarcia się do budynków parlamentu starli się z członkami proirańskiego ugrupowania. Doszło do wymiany ognia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Irak Iran Bagdad zamieszki

"Jeden wielki kocioł". Paweł Rakowski o niespokojnej sytuacji w Ziemi Świętej

Jest bardzo niespokojnie. Nakładają się na siebie uroczystości katolickiej Niedzieli Wielkanocnej i prawosławnej Niedzieli Palmowej. Mamy tutaj też święto Pesach i tłumy pod ścianą płaczu. To oczywiście tworzy jeden wielki kocioł. To nie jest najweselszy czas w tej części Ziemi Świętej - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Jerozolima zamieszki Autonomia Palestyńska

"Cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów". Ekspert o sytuacji w Kazachstanie

Zbigniew Pawlak, ekspert do spraw Środkowego Wschodu i państw Jedwabnego Szlaku uważa, że władzom Kazachstanu udało się chwilowo stłumić rewolucję, ale cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów. W opinii eksperta Collegium Civitas zamieszki oznaczają, że zazwyczaj spokojne społeczeństwo Kazachstanu jest teraz wyjątkowo zdeterminowane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kazachstan zamieszki protest demonstracje