more_horiz
PR24 Portal
Section05

Zamojszczyzna

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

80 lat temu, 24 czerwca 1943 roku, Niemcy rozpoczęli drugi etap masowych wysiedleń ludności polskiej z terenów Zamojszczyzny. Łącznie od listopada 1942 do sierpnia 1943 niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy POLSKA Zamojszczyzna nazizm III Rzesza

"Niech to będzie przestroga, jak dbać o Polskę". Prezydent Duda w 80. rocznicę wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

- Chcemy oddać hołd i pamięć ofiarom wysiedlenia Zamojszczyzny - zamordowanym, zmarłym - oddać szacunek i hołd wszystkim tym, którzy cierpieli i wysłuchać tych, którzy przeżyli - świadków, dzieci Zamojszczyzny, kombatantów powstania zamojskiego - powiedział w Skierbieszowie prezydent Andrzej Duda. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamojszczyzna Andrzej Duda społeczeństwo historia Polski

PR24 Prof. Tomasz Panfil o akcji wysiedlenia mieszkańców Zamojszczyzny

Obchodzimy 80. rocznicę wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu tym mówił historyk prof. Tomasz Panfil, który podkreślił, że decyzja Heinricha Himlera o wysiedleniu mieszkańców Zamościa i tego regionu wynikała z nazistowskiej filozofii, zgodnie z którą Niemcom - rasie panów - należy się "Lebensraum" - przestrzeń do życia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Zamojszczyzna

Tajemniczy kurhan i inkaska moneta ze srebra, czyli skarby Zamojszczyzny

Zamojszczyzna jest wdzięcznym terenem dla archeologów. Od tysięcy lat krzyżowały się tam główne trakty, mieszały kultury i tworzyły społeczności – stąd mnogość wykopalisk i ciekawych odkryć. Znaleziono tam m.in. ślady życia wczesnych Słowian, cmentarzysko Gotów w Ślipczu nad Bugiem oraz monetę wybitą kilkaset lat temu w Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Agnieszka Piela archeologia Zamojszczyzna

II wojna światowa. Niemieckie zbrodnie na Zamojszczyźnie i odwet Armii Krajowej

To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. W 1943 roku Niemcy zamordowali 185 mieszkańców wsi Sochy. Najeźdźcy dokonywali wtedy wysiedleń i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. Na odwet Armii Krajowej nie trzeba było długo czekać.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Dariusz Kwiatkowski II wojna światowa okupacja niemiecka zbrodnie wojenne Zamojszczyzna Niemcy

"Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata - Jana Zamoyskiego - były szklane negatywy i błony cięte, znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik Zamość Zamojszczyzna fotografia UNESCO miasto album historia Polski historia Europy