more_horiz
PR24 Portal
Section05

Zamość

Zdzisław Stroiński. Młody poeta Warszawy mierzy się z "krwawą legendą"

Miał 23 lata, kiedy zginął w Powstaniu Warszawskim. Jego skromna - w porównaniu choćby z jego przyjacielem Tadeuszem Gajcym - twórczość jest wciąż niedoceniona, a z pewnością warta przypomnienia. Tak jak i jego intensywne życie. Dzisiaj mijają 102 lata od urodzin Zdzisław Stroiński.  
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Stroiński Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie poezja literatura Warszawa Zamość

Z Mrożkiem w Szczebrzeszynie. Radiowa Jedynka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Za nami IX edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, któremu w tym roku patronował Sławomir Mrożek. Program 1 Polskiego Radia, będący patronem medialnym wydarzenia, był na miejscu. Do słuchania relacji i audycji prosto ze Szczebrzeszyna zaprosiła Martyna Podolska.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Zamość literatura język polski książki Sławomir Mrożek

Kierowca wyścigowy Karol Kręt spotka się z kibicami w Zamościu

Już dzisiaj (6 sierpnia) Karol Kręt pojawi się w strefie ORLEN przed koncertem Roztańczona Polska na starówce w Zamościu. Fani motoryzacji będą mieli okazję do spotkania polskiego kierowcy wyścigowego i zobaczenia z bliska jego samochodu od 12:00 do 18:00.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online motoryzacja kierowcy Zamość Orlen kierowca samochody porsche

Szef MON spotkał się z ministrem obrony Niemiec. Omówiono kwestie bezpieczeństwa w regionie

W Zamościu szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrem obrony Republiki Federalnej Niemiec Borisem Pistoriusem. Na spotkaniu omówione zostały kwestie związane m. in. z sytuacją bezpieczeństwa w regionie - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamość MON Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Boris Pistorius Polityka zagraniczna Polski Patriot bezpieczeństwo

Włoska i latynoska muzyka w Zamościu. Na koncerty zaprasza Tadeusz Wicherek

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu działa nieprzerwanie od XIX wieku. W najbliższych dniach będzie można ją usłyszeć w ramach XVI Zamojskego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e…". W tym roku, poza prezentacją włoskiej kultury, w ramach wydarzenia usłyszymy utwory wywodzące się z latynoskiego nurtu muzycznego. - To wydarzenie, którego jeszcze w Zamościu nie było - mówi Tadeusz Wicherek, dyrygent orkiestry w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa Zamość

XXII Festiwal "Dwa Teatry". Laureaci opowiadają w Jedynce o swoich dziełach [POSŁUCHAJ]

Spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego zdobył Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - To legenda dwudziestolecia i zdaje się, że ten tekst był zagrany nawet 250 razy do 1939 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Igor Gorzkowski. Jak końcowe rozstrzygnięcia komentują tegoroczni laureaci?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Anna Stempniak Igor Gorzkowski Zamość

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry". Za nami 4 dni pełne twórczych spotkań!

Zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele twórczych spotkań, które zaowocowały wspaniałymi nagraniami z udziałem dzieci. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", "Daj Fredrze słowo", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Nagrane próby pracy z mikrofonem zostaną udźwiękowione i wyemitowane na antenie stacji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania fragmentów nagrań zrealizowanych z dziećmi w Zamościu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2023 słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Daria Druzgała Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Zamość

Podsumowanie festiwalu "Dwa Teatry" 2023 w Zamościu [POSŁUCHAJ NAGRODZONYCH SŁUCHOWISK]

Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zapraszamy do posłuchania nagrodzonych słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Zamość

Nagrody radiowe festiwalu "Dwa Teatry" 2023 w Zamościu przyznane! [POSŁUCHAJ NAGRODZONYCH SŁUCHOWISK]

Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór "Inwazja robotów" Andrzeja Bajguza. Zapraszamy do posłuchania nagrodzonych słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Zamość Trójka

"Dwa Teatry" 2023 z nagrodami dla słuchowisk [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zapraszamy do posłuchania nagrodzonych słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Zamość

"Wydarzenie czułe na słowo". Dziś poznamy laureatów festiwalu "Dwa Teatry"

Festiwal "Dwa Teatry" to już stały punkt na kulturalnej mapie Zamościa. Dziś (19.06) dowiemy się, które słuchowiska i spektakle zdobyły uznanie jurorów. Początek uroczystej gali o godz. 19.00. W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy natomiast wydarzenia z trzeciego dnia imprezy. Uczestnicy festiwalu mogli m.in. obejrzeć na żywo słuchowisko "Podstolina" oraz zapoznać się z kolejnymi produkcjami ubiegającymi się o nagrody w ramach tegorocznego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Anna Stempniak Zamość Dwa Teatry 2023 słuchowisko

XXII Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2023" - transmisje i relacje w Polskim Radiu

Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości różnorodnych artystów. W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". O festiwalu można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji TEATR Zamość

"Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom prosto z Zamościa. Autorzy konkursowych słuchowisk gośćmi Martyny Chuderskiej

Niedzielna (18.06) "Kulturoteka" prosto z malowniczego Zamościa, gdzie odbywa się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o nagrodę za najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży walczy 9 produkcji. W audycji pojawili się twórcy niektórych z nich. Na program przepełniony kulturą zaprosiła Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Dwa Teatry 2023 Aleksander Fredro Zamość Dwa Teatry

XXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. To idealne miasto-twierdza o niezwykłej przeszłości

To prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" i właśnie stąd nadawało "Jedyne takie miejsce". - To miasto idealne, miasto twierdza - wylicza Kinga Kołodziejczyk, zastępczyni dyrektora Muzeum Zamojskiego, która w naszym plenerowym studiu opowiedziała o niezwykłości Zamościa.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Roman Czejarek Zamość

Zamość: Trójka odkrywa tajemnice ratuszowych podziemi

Zamość kojarzy się przede wszystkim z manierystyczno-barokowym ratuszem i charakterystycznymi dwuskrzydłowymi schodami, które do niego prowadzą. Jednak ta wspaniała budowla kryje w sobie wiele tajemnic związanych z jej, czasami, bardzo ponurą przeszłością. Trójkowy reporter postanowił je zbadać.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Zamość historia Polski zwiedzanie Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Paweł Turski Piotr Firan Trójka turystyka