more_horiz
PR24 Portal
Section05

zapasy

Firmy paliwowe nie będą musiały utrzymywać zapasów gazu. Nowelizację ustawy wymusza rozporządzenie UE

Nowela ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu zwolni firmy z obowiązku utrzymywania zapasów gazu; odpowiedzialna za to stanie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - poinformował resort klimatu i środowiska. Obecnie projekt nowelizacji rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne zapasy

Kupowanie paliwa na zapas nie ma sensu. Ekspert ostrzega: uleganie panice może być niebezpieczne

Kupowanie na zapas benzyn i oleju napędowego o parametrach letnich przed zimą nie ma sensu i może przysporzyć problemów kierowcom - ostrzega prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Jego zdaniem nie jest to dobry moment, żeby wpadać w zakupową panikę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Orlen benzyna bezpieczeństwo ropa naftowa paliwa zapasy GOSPODARKA PKN Orlen zima mróz kierowcy samochody

"Na trudną sytuację złożyło się wiele czynników". Ekspert wyjaśnia sprawę ukraińskiego zboża

Problemem na rynku krajowym jest wysoka nadpodaż zbóż, która wynika z wysokich zbiorów w 2022 roku oraz ubiegłorocznych zapasów. Zboże ukraińskie jest czynnikiem, który pogłębia kryzys, szczególnie na wschodzie kraju - oceniła prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej, trudna sytuacja na krajowym rynku zbóż to efekt wielu czynników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże ceny zapasy eksport Ukraina

Sposób rozliczeń za gaz w czasie ograniczeń w poborze. Resort klimatu przygotowuje rozporządzenie

Ministerstwo klimatu opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rozliczeń za uruchomione zapasy obowiązkowe gazu oraz w sprawie sposobu bilansowania systemu gazowego i rozliczeń za niezbilansowanie w czasie uruchomienia tych zapasów oraz w okresie ograniczenia poboru gazu. Zgodnie z prawem, każdy importer gazu musi utrzymywać określony poziom zapasów obowiązkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny magazyn zapasy ministerstwo klimatu