more_horiz
PR24 Portal
Section05

zarobki

Eksperci: płaca minimalna elementem pomocy w dobie wysokich cen utrzymania

Płaca minimalna z jednej strony wspiera osoby o niższych dochodach, które też muszą borykać się z rosnącymi cenami. Z drugiej jednak wpływa na koszty firm, które mogą ograniczać zatrudnienie, szczególnie małe i średnie. Jest to możliwe nawet przy niskim bezrobociu, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Niewątpliwie w przyszłym roku wyższa płaca minimalna będzie elementem pomocy tym, którym będzie trudno się otrzymać przede wszystkim ze względu na rosnące ceny surowców - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zatrudnienie zarobki płaca minimalna

Rynek pracy "nie zauważa" problemów gospodarki. Rośnie zatrudnienie i składki na ZUS

W pierwszym półroczu 2022 r. przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o ponad 17 proc. wobec poprzedniego roku. Wpływy ze składek wzrosły o 13 proc. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". "Mamy silny rynek pracy, który nadal nie odczuwa konsekwencji negatywnych zjawisk, jakie zaczynają zachodzić w gospodarce" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS rynek pracy zatrudnienie zarobki firma pracownik obcokrajowcy

Zarobki nauczycieli. Minister edukacji zapowiada "rok rekordowych podwyżek"

- W 2022 r. rekordowo wzrośnie wynagrodzenie średnie nauczycieli wchodzących do zawodu. Zwiększy się ono o 35,1 proc., tj. o 1240 zł brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wzrośnie o 12,5 proc., czyli 816 zł brutto - tłumaczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel zarobki

ZNP planuje protesty. Poseł PO: resort edukacji nie zareagował na widoczne sygnały kryzysu

- Sytuacja w oświacie nie była tak zła od bardzo dawna. Obawiam się, że MEiN nie zareagowało na bardzo widoczne sygnały - w minionym roku szkolnym był duży problem z obsadzeniem etatów nauczycielskich - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Urbaniak (PO-KO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA edukacja nauczyciel zarobki Związek Nauczycielstwa Polskiego Platforma Obywatelska

Niskie bezrobocie w Polsce. PIE: pomimo spowolnienia gospodarczego, wciąż utrzymuje się tendencja spadkowa

Spowolnienie gospodarcze powinno mieć małe przełożenie na wzrost bezrobocia, zmaleje liczba nowych ofert pracy - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny, odnosząc się do danych GUS. Analitycy dodają, że liczba bezrobotnych utrzymuje się na niskim poziomie, ale spodziewany jest niewielki wzrost bezrobocia w I kwartale 2023.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie bezrobocie zarobki firma praca

Pracujący w Polsce Ukraińcy wspierają swoje rodziny w ojczyźnie. Co trzeci przekazuje ponad połowę zarobków

Ok. 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków - podaje agencja pracy Gremi Personal. W pierwszej połowie 2022 r. na Ukrainę trafiło prawie 6,5 mld dolarów prywatnych przekazów pieniężnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zarobki Ukraina rodzina pomoc firma uchodźcy

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Jakich pracowników zaczyna brakować na rynku? Przedstawiamy listę

Betoniarze, cieśle, dekarze, ślusarze - to niektóre z 12 deficytowych zawodów, jakie według Personnel Service mogą w najbliższych latach przeżyć swój renesans. I właśnie ze względu na deficytowy charakter tych profesji, szansa na wzrost wynagrodzeń w ciągu najbliższych kilku lat jest bardzo duża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie zarobki zawód praca firma

Zarobki a inflacja. Kędzierski: mówienie o tym, że wzrost płac napędziłby inflację, jest nadużyciem

- Podwyżki płac w sferze budżetowej choćby o 10 proc. to dla budżetu państwa wydatek kolejnych miliardów, ale rząd ma dziś wyższe przychody z podatków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA inflacja zarobki społeczeństwo rząd Mateusza Morawieckiego

"Pomysł pana Tuska jest z sufitu". Prof. Zbigniew Krysiak o czterodniowym tygodniu pracy

- Czterodniowy tydzień pracy to jest jakiś brak wyobrażenia przez pana Donalda Tuska tego jakie byłyby konsekwencje. Gdyby teoretycznie tak się stało, to to by doprowadziło do tego, że Polska byłaby wyalienowana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana).
Zobacz więcej na temat:  praca GOSPODARKA firma zatrudnienie produkcja produktywność wydajność zarobki Donald Tusk polityka Polskie Radio 24

Grupa Tauron doszła do porozumienia ze związkowcami. Będzie wyrównanie inflacyjne, zakończy się protest

Pracownicy spółek Grupy Tauron otrzymają w dwóch transzach wyrównanie inflacyjne w łącznej wysokości 7 tys. zł brutto - zakłada porozumienie, podpisane przez przedstawicieli strony społecznej i zarząd Taurona. Jesienią związkowcy i zarząd Grupy mają wznowić rozmowy płacowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia związki zawodowe protest zarobki energetyka POLSKA społeczeństwo

Czterodniowy tydzień pracy. Ekspert: dla polskiej gospodarki byłaby to katastrofa

- Nie można odrzucić wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, nie może on jednak podwyższyć kosztów pracy i musi być bezpieczny dla gospodarki - ocenia doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina. Z kolei dla prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest pomysłem szkodliwym i infantylnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca zatrudnienie wydajność produktywność produkcja zarobki

Coraz mniejsze oczekiwania finansowe pracowników. Wojna na Ukrainie zmienia polski rynek pracy

Wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy. I choć w kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia, to w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. Jednocześnie 17 proc. Polaków obawia się utraty pracy z powodu wojny na Ukrainie i napływu uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma zatrudnienie zarobki pracownik zmiana pracy POLSKA