more_horiz
PR24 Portal
Section05

zatrudnienie

Szybki Monitoring NBP. Spadek presji płacowej, osłabienie popytu na pracę, osłabienie aktywności inwestycyjnej

W I kwartale 2023 r. należy oczekiwać osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych - wynika z Szybkiego Monitoringu NBP. Według banku centralnego firmy wskazują spadek presji płacowej, mimo to udział firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń w kolejnym kwartale nieznacznie wzrósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja zatrudnienie zarobki płace firma

Eksperci: budżet państwa realnie pokazuje niższy wzrost gospodarczy

Z tegorocznego budżetu państwa widać wyraźny spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o dług to trzymamy się w ryzach finansowych określonych przez UE, ale mamy też sporą kwotę długu zapisaną w rozmaitych funduszach poza budżetem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet recesja tarcza antyinflacyjna inflacja zatrudnienie bezrobocie

W styczniu nastąpiła poprawa nastrojów na lokalnych rynkach pracy. Znamy wyniki badania CBOS-u

W styczniu pracownicy nieznacznie gorzej oceniali sytuację w swoich miejscach pracy, minimalnie poprawiły się natomiast ich przewidywania co do przyszłości - wynika z opublikowanego sondażu CBOS. Odnotowano też polepszenie nastrojów na lokalnych rynkach pracy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik POLSKA CBOS przedsiębiorstwo rynek pracy społeczeństwo zatrudnienie

Czwartek zamiast piątku. Będzie krótszy tydzień pracy?

Rozwiązania idące w tym kierunku wprowadzano już m.in. w Wielkiej Brytanii, Szkocji, ale także Nowej Zelandii. - Ludzie, mając świadomość, że będą mieli dłuższy weekend, pracują bardziej efektywnie, są bardziej wydajni i szybciej się mobilizują do wykonywania obowiązków - wyliczała Justyna Ciećwierz, psycholog biznesu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Oliwia Krettek praca zatrudnienie psychologia

Jak zaplanować karierę zawodową? Ekspert podpowiada

- Przy budowaniu ścieżki zawodowej doradzam dużą świadomość, która powinna być na poziomie dwóch perspektyw: wewnętrzna, czyli moje mocne strony i wiedza na temat swoich słabości, oraz zewnętrzna, czyli dostrzeganie szans i zagrożeń na rynku pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Alicja Dettlaff, ekspert rynku pracy, doradca zawodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski praca zatrudnienie kariera zawody pracodawcy społeczeństwo rynek pracy