more_horiz
PR24 Portal
Section05

zawód

Wybierz swoją ścieżkę kariery. Alternatyw jest mnóstwo!

Wybór ścieżki kariery to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje każdy młody człowiek. Niezależnie od tego, czy chodzi o szkołę po podstawówce, studia, czy pracę, nie jest to łatwe zadanie. Może w nim pomóc bezpłatna Mapa Karier, w której znajdziemy nie tylko informacje o popularnych zawodach, ale też oryginalne i ciekawe propozycje.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rynek pracy kariera Kamil Jasieński zawody przyszłości młodzież pokolenie z zawód przyszłości zawód

EuroSkills 2023. Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych w Gdańsku

600 zawodników z 32 krajów świata przybyło do Gdańska. EuroSkills, czyli największy w Europie konkurs związany z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, po raz pierwszy odbywa się w naszym kraju. W Gdańsku jest także reporter Programu 1 Patryk Bedliński. Jego relacji można było posłuchać w audycji "Cztery pory roku".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska zawód edukacja Patryk Bedliński

"Kurier w drodze do ciebie" - reportaż Antoniego Rokickiego

Przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie, a często zdarza im się pytać przechodniów o pomoc w dotarciu do celu. Pracują z ludźmi, a wielokrotnie nie zamieniają z klientami ani jednego słowa. Mijamy ich każdego dnia – na ulicach wielkich i średnich miast... To kurierzy rowerowi. Od kilku lat dostarczają pod nasze drzwi jedzenie oraz różnego rodzaju przesyłki. To, jak przydatna jest ich praca, dobrze pokazała w 2020 roku pandemia koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  reportaż kurier zawód Antoni Rokicki

"Kurier w drodze do ciebie" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Zdarza im się pytać przechodniów o pomoc w dotarciu do celu. Pracują z ludźmi, a zdarza się, że nie zamieniają z klientami ani jednego słowa. Mijamy ich każdego dnia, na ulicach wielkich i średnich miast. To kurierzy rowerowi. Od kilku lat dostarczają pod nasze drzwi jedzenie oraz różnego rodzaju przesyłki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż kurier zawód Antoni Rokicki reportaż w Jedynce pr poleca

"Kurier w drodze do ciebie". Premierowy reportaż Antoniego Rokickiego

Przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie, a często zdarza im się pytać przechodniów o pomoc w dotarciu do celu. Pracują z ludźmi, a wielokrotnie nie zamieniają z klientami ani jednego słowa. Mijamy ich każdego dnia – na ulicach wielkich i średnich miast... To kurierzy rowerowi. Od kilku lat dostarczają pod nasze drzwi jedzenie oraz różnego rodzaju przesyłki. To, jak przydatna jest ich praca, dobrze pokazała w 2020 roku pandemia koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  reportaż kurier zawód Antoni Rokicki

Nowa jakość szkolnictwa zawodowego w Polsce. Powstaną Branżowe Centra Umiejętności

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podpisano pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Będą to rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w różnych dziedzinach skierowane do uczniów, nauczycieli, a także osób, które chcą się przekwalifikować. W sumie ma powstać 120 placówek, na które państwo wyda blisko 1,5 miliarda złotych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Izabela Kostyszyn Branżowe Centrum Umiejętności edukacja szkoła szkolenie zawód praca Ministerstwo Edukacji i Nauki

Czym zajmują się nasi rodzice i na czym polega ich praca?

Dzisiaj rozmawialiśmy o tym jakie zawody wykonują nasi rodzice, zapytaliśmy słuchaczy PRD jakie zawody wykonują ich rodzice i jak wykonywaną przez rodziców pracę opisują i odbierają dzieci. Jakie zawody spotkamy w niemal każdej pracy (kadrowa, księgowa, itp). Czy rolnik to też zawód, i czy muzyk tworząc utwór wykonuje prace.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci zawód policjant zawód

Blue Monday za kierownicą

Zły nastrój, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, rozkojarzenie, problemy z koncentracją - to wszystko może dziś dotknąć każdego z nas. Trzeci poniedziałek stycznia został uznany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy Blue Monday może dać nam się we znaki również podczas kierowania samochodem? Tak, ale jest sposób, by temu zaradzić.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody kobieta zawód praca transport Polskie Radio samochód społeczeństwo POLSKA mężczyzna psychologia

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Jakich pracowników zaczyna brakować na rynku? Przedstawiamy listę

Betoniarze, cieśle, dekarze, ślusarze - to niektóre z 12 deficytowych zawodów, jakie według Personnel Service mogą w najbliższych latach przeżyć swój renesans. I właśnie ze względu na deficytowy charakter tych profesji, szansa na wzrost wynagrodzeń w ciągu najbliższych kilku lat jest bardzo duża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie zarobki zawód praca firma

Łukasz Borkowski: do egzaminów wstępnych przygotowywałem się sam

W audycji "Trzy gramy Redbada" wraz z Łukaszem Borkowskim próbowaliśmy rozłożyć aktorstwo na czynniki pierwsze. Jaką drogę trzeba przejść, by zostać aktorem? Co było dla niego impulsem, by zdawać do akademii teatralnej? Czy studia na uczelni są trudne? Jak wyglądają i czy likwidacja fuksówek była w ogóle dobrym pomysłem?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Łukasz Borkowski aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR zawód