more_horiz
PR24 Portal
Section05

Zbigniew Krajewski

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana poezja

Homo Homini ponad pół wieku na scenie. Aleksander Nowacki: jestem z natury optymistą

Teksty do muzyki skomponowanej przez naszego gościa pisał sam poeta Edward Stachura. Aleksander Nowacki, bo o nim mowa, niedawno zdecydował się na powrót do Homo Homini. Jak się okazało, zespół po ponad 50 latach wciąż zyskuje kolejnych fanów. A w "Czasie pogody" artysta opowiedział o m.in. o niegasnącej popularności pewnego przeboju oraz o swoim sposobie na radość z życia.
Zobacz więcej na temat:  homo homini Zbigniew Krajewski Aleksander Nowacki muzyka rozrywkowa

"Zyskały długowieczność i drugie życie". Jak powstawały kultowe piosenki Marka Dutkiewicza?

Zastanawiał się, czy Jolka pamięta, pragnął biegać aleją gwiazd, narzekał na szklaną pogodę, życzył słodkiego, miłego życia, ale prosił też, by podarowano mu trochę słońca... W Programie 1 odwiedził nas autor wielu przebojów, Marek Dutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Marek Dutkiewicz muzyka rozrywkowa piosenka Majka Jeżowska Dwa plus Jeden polska piosenka Sławomir Łosowski

Anna Seniuk: przy odrobinie poczucia humoru można znieść nawet starość

Jak sama mówi - nigdy nie chciała grać w monodramie. Po latach przyszła jednak pora na zmiany. Obecnie możemy obejrzeć ją m.in. w monodramie "Życie Pani Pomsel" w Teatrze Polonia w Warszawie i podczas wieczoru poetyckiego "Księga ziół, czyli jak uleczyć duszę i ciało". W radiowej Jedynce z kolei podkreśla, że poczucie humoru jest dobre na wszystko. - Przy odrobinie poczucia humoru można znieść nawet starość - zaznacza Anna Seniuk, którą gościliśmy w "Czasie pogody".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Anna Seniuk aktor aktorstwo

"To zaszczytna służba". Weteran misji w Iraku i Afganistanie o byciu żołnierzem Wojska Polskiego

- Na misje jadą żołnierze, którzy są najlepsi z najlepszych. Ja byłem w Iraku i Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Dariusz Pastor, będący st. podoficerem dowództwa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Weteran wojenny zachęca wszystkich do obejrzenia defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, która odbędzie się 15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski defilada Wojsko Polskie

Partita kiedyś i dziś. Andrzej Frajndt: od początku wiedzieliśmy, że kochamy muzykę

Wiedzą, co się zdarzy w miłości, "Kiedy wiosna buchnie majem", pokazują piękno "Ze starej płyty", tańczą "Walca z dobrego snu". Zespół Partita od pół wieku jest w naszych rozśpiewanych marzeniach z młodości. O tym, co kiedyś i obecnie, opowiadał w audycji "Czas Pogody" współtwórca i wokalista Andrzej Frajndt – teraz również dziadek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Andrzej Frajndt muzyka rozrywkowa zespół Opole Alicja Majewska

Robert Rozmus: każda minuta naszego życia jest najważniejsza na świecie

Robert Rozmus to człowiek orkiestra - aktor teatralny, filmowy, teatrów muzycznych, dubbingowy i sportowiec. Jego pasją jest golf, w którym odnosi liczne sukcesy na krajowych i międzynarodowych turniejach. Był także gospodarzem wielu programów telewizyjnych. - Każda minuta naszego życia jest najważniejsza na świecie. Trzeba chwytać dzień - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Robert Rozmus aktorstwo Martyna Podolska

"To już lato" - Kabaret OT.TO z nową wakacyjną płytą

- Zawsze w kabarecie chcieliśmy tworzyć takie pozytywne emocje, czyli taki "czas pogody" dla słuchaczy, dla widzów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wiesław Tupaczewski z Kabaretu OT.TO. Grupa przez wiele lat współtworzyła "Lato z Radiem", a teraz powraca z płytą "To już lato", wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Kabaret OT.TO Agencja Muzyczna Polskie Radio płyta Lato z Radiem

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska. Nagroda Nobla i jej "tragedia sztokholmska"

Nagroda Nobla brzmi jak spełnienie największego marzenia, o którym śnią miliony literatów i naukowców na całym świecie. Jednak Wisława Szymborska uważała całkiem inaczej. - Nagle spadła na nią konieczność bycia osobą publiczną, co dla ceniącej spokojne życie poetki było czymś naprawdę trudnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski nagroda Nobla Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk

"Cudnie było odsłonić swoją gwiazdę". Andrzej Rybiński o wyróżnieniu podczas 60. KFPP

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu znów rozbłysła wybitnymi osobowościami muzycznego świata. Wyróżniono m.in. piosenkarza, który na KPFF zadebiutował już w 1972 roku. - Mam to niebywałe szczęście, że kilka moich piosenek przetrwało przez tyle czasu i pozostaje w łaskawej pamięci widzów i słuchaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Rybiński.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Andrzej Rybiński Anna Will Opole 2023 Opole

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

Święto Polskiej Niezapominajki 2023. "Życzliwość, serdeczność i poszanowanie przyrody"

Święto Polskiej Niezapominajki od lat promuje walory polskiej przyrody i przypomina o jej ochronie. - Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności - mówił kiedyś twórca tego wydarzenia Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący "Ekoradio". Program 1 Polskiego Radia objął patronat medialny nad wydarzeniem w Jedlni-Letnisku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Święto Polskiej Niezapominajki

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski Kresy historia Polski Małgorzata Raducha