more_horiz
PR24 Portal
Section05

zboże

Zboże dla Etiopii. 25 tysięcy ukraińskiej pszenicy dotarło na miejsce

- Pierwszy statek w ramach programu humanitarnego "Grain from Ukraine" dostarczył do Etiopii 25 tysięcy ton ukraińskiej pszenicy. Pomimo rosyjskiej agresji Ukraina wypełnia swoje zobowiązania wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował przedstawiciel korpusu dyplomatycznego Ukrainy w Etiopii Ołeksandr Zub.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja Etiopia zboże żywność GOSPODARKA

Skradzione ukraińskie zboże. Media: rozprowadza je największy rosyjski eksporter

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie zboże Rosja kradzież oszustwo ceny żywności żywność Ukraina ŚWIAT Europa

UE zadowolona z przedłużenia umowy dot. eksportu zboża z Ukrainy. "Ma kluczowe znaczenie dla dalszego obniżania cen"

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła przedłużenie umowy umożliwiającej eksport zboża i produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że to porozumienie ma kluczowe znaczenie dla dalszego obniżania światowych cen żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  zboże żywność Unia Europejska Europa Morze Czarne ONZ Ukraina Rosja wojna 2022

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Wicepremier Kowalczyk: termin zostanie przedłużony

- Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy susza Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA żywność zboże społeczeństwo

Ukraińska umowa zbożowa przedłużona o 120 dni. ONZ i Turcja pozostały gwarantami inicjatywy

Ukraina przedłużyła umowę zbożową z Turcją i ONZ o kolejne 120 dni. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Porozumienie, zawarte w lipcu, pozwala Ukrainie na eksport zboża przez Morze Czarne. Umowa została zawarta na czas określony i miała wygasnąć w piątek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność Ukraina eksport ONZ ŚWIAT wojna 2022

Fundusze na korytarze solidarnościowe UE-Ukraina. Beata Płomecka wyjaśnia

Beata Płomecka powiedziała w Polskim Radiu, że "250 milionów euro przekaże Komisja Europejska na usprawnienie działania unijnych korytarzy solidarnościowych". Brukselska korespondentka przypomina, że dotąd wyeksportowano 15 milionów ton zboża, w tym połowę przez Polskę. Przyznane środki mają zwiększyć przepustowość przejść granicznych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Komisja Europejska Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie zboże

Rosja znów szantażuje świat blokowaniem ukraińskiego zboża. Prezydent Turcji zapowiada porozumienie

Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona - zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja Turcja zboże eksport Bosfor Afryka żywność

Rosja wycofała się z umowy zbożowej. Wiceszef MSZ: Kreml stara się wywołać katastrofę humanitarną

- Rosja poprzez dalsze ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną Ukrainy i blokowanie transportów zboża chce wywołać katastrofę humanitarną, ale na szczęście jej zdolności do realizacji tych celów są w dużym stopniu ograniczone - uważa wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja wojna na Ukrainie Ukraina zboże Turcja infografika polityka