more_horiz
PR24 Portal
Section05
zbrodnie wojenne

Rosja znów łamie prawo międzynarodowe. Ponownie oskarżana jest o użycie amunicji kasetowej na Ukrainie

Rosjanie użyli amunicji kasetowej w obwodzie charkowskim. Wykorzystując broń zakazaną prawem międzynarodowym, ostrzelali miejscowość Dergacze. Jak przekazały władze miasta, mimo ostrzału nadal działają budynki użyteczności publicznej i dostarczane są: prąd, woda i gaz. Wolontariusze udzielają pomocy humanitarnej, m.in. poprzez dostarczanie żywności tam, gdzie to jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja

Rosjanie wzmacniają ofensywę w Donbasie. Rozmieścili wozy bojowe BMPT Terminator

Zgodnie z danymi podanymi przez brytyjskie ministerstwo obrony, "Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMPT Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów". W codziennej aktualizacji wywiadowczej podkreślono, że "10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Donbas

Rosja jest zdolna do pełnej mobilizacji? Maciej Kożuszek o wojnie na Ukrainie

- Z jednej strony Rosja chce pokazać, że jest zdolna do pełnej mobilizacji i grozi użyciem broni nuklearnej, ale z drugiej strony są też Rosjanie, którzy są rozsądni i wiedzą, że atak na Ukrainę to irracjonalna akcja - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Wiesław Molak ŚWIAT Europa Rosja zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022

PR24 "Okresowe ostrzały terroryzują miejscową ludność". Psycholog relacjonuje sytuację prosto z Charkowa

Sytuację prosto z Charkowa relacjonował dla Polskiego Radia 24 psycholog, pediatra i wolontariusz na Ukrainie dr Paweł Kukiz-Szczuciński. - Północno-wschodnia część Charkowa jest całkowicie zniszczona, prawie każdy dom czy blokowisko jest w jakiś sposób uszkodzone. Miasto znajduje się pod okresowym ostrzałem, co terroryzuje miejscową ludność - podkreślił. Gościem audycji była też psychotraumatolog oraz psycholog Magdalena Ossowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni zbrodnie wojenne

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Europarlament chce utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Rosja Ukraina wojna 2022 Parlament Europejski zbrodnie wojenne

Przerażające statystyki dot. dzieci na Ukrainie. Mnóstwo zostało zabitych lub rannych w wyniku wojny

231 dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji. Ponad 400 zostało rannych. Takie są informacje podane przez ukraińską prokuraturę generalną. Ranne dzieci leczone są m.in. w kijowskim dziecięcym szpitalu Ochmatdyt. Największej tego typu placówce na Ukrainie. Polskie Radio włączyło się w pomoc szpitalowi.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie dzieci serwis wschodni Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa

Ukraińskie siły zbrojne zaatakowały rosyjski okręt. "Dostał baty w rejonie Wyspy Węży"

Na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia marynarki wojennej "Wsiewołod Bobrow". Jednostka znajduje się nieopodal Wyspy Węży. Jak informuje Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego, pożar na okręcie, to rezultat uderzenia ukraińskich wojsk. Na razie nie są znane bliższe szczegóły zdarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa zbrodnie wojenne ludobójstwo wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Wiceszef MSZ: ambasador Rosji swoimi prowokacjami wystawia świadectwo państwu, które reprezentuje

"Jakie państwo, taki ambasador" - tymi słowami wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk skomentował działalność szefa rosyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce Siergieja Andriejewa. Podkreślił, że dyplomata swoim zachowaniem wystawia świadectwo swojej ojczyźnie, a także że jest podwładnym Kremla, a zatem wykonuje wytyczne, które otrzymuje z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja zbrodnie wojenne

PR24 Jerzy Rohoziński: otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego

- Centrum im. Rafała Lemkina jest młodą i świeżą komórką, która powstała w Instytucie Pileckiego w odpowiedzi na brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Ponieważ Rosja zrzuciła maskę i trzeba dokonywać prawdziwych ewolucji, żeby tego nie widzieć, to historycznie też otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Rohoziński z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pileckiego centrum danych zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Związek Sowiecki ŚWIAT Europa

USA uznają Rosję za sponsora terroryzmu? Amerykanista: to kraj zbójecki, który nie przynosi światu dobra

- Rosja jest krajem zbójeckim, w związku z czym ustawienie go w tej linii niekoniecznie musi dziwić. Rezolucja przyczyni się m.in. do olbrzymich problemów dla obywateli Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Grzegorz Górski, omawiając kwestię uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Rosja zbrodnie wojenne Władimir Putin konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 terroryzm Związek Sowiecki

"Osłabią narrację o sowieckim wyzwoleniu Europy". Brytyjski historyk o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy od początku agresji mogą i prawdopodobnie przyczynią się do osłabienia narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej, narracji wciąż obecnej w zachodniej historiografii - twierdzi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie Wielka Brytania HISTORIA II wojna światowa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem