more_horiz
PR24 Portal
Section05

zbrodnie wojenne

"Boją się kontrofensywy w tym kierunku". Wołodymyr Zełenski o wysadzeniu tamy przez Rosjan

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" powiedział, że "to jasne, że za zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stoi Moskwa". - Rosja obawia się, że rozpoczniemy kontrofensywę w tym kierunku i chce utrudnić wyzwolenie naszych terytoriów, ale i tak przegra - podkreślił Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa Ukraina Rosja

Bestialstwo Rosjan. Wyrzucają mieszkańców z domów, żeby chronić się przed powodzią. Blokują także ewakuację

Sztab generalny ukraińskiej armii alarmuje, że w okupowanej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, Rosjanie przejmują siłą piętrowe domy cywilów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, wyrzuciwszy stamtąd wcześniej prawowitych właścicieli. W miejscowości Kozaczi Łaheri wróg blokuje ludziom możliwość samodzielnej ewakuacji.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie powódź Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa Ukraina

Kolejne barbarzyńskie działania Rosjan. Ostrzeliwali ewakuujących się cywilów

Serhij Serhejew, rzecznik ukraińskiej 124. brygady Obrony Terytorialnej relacjonował, że "we wtorek mieszkańcy Chersonia na południu Ukrainy w pośpiechu ewakuowali się przed wzbierającą falą powodziową, wywołaną zniszczeniem przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce; wróg ostrzeliwał uciekających cywilów, w wodzie wylądowały dziesiątki pocisków".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie wojenne woda ŚWIAT Europa

"To próba odwrócenia uwagi od obwodu biełgorodzkiego". Wiceszef MON Ukrainy o wysadzeniu tamy

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oceniła, że wysadzenie przez rosyjskie wojska zapory hydroelektrowni na Dnieprze w Nowej Kachowce to nie tylko próba powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy, ale też odwrócenia uwagi własnego społeczeństwa od walk partyzanckich w obwodzie biełgorodzkim.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2023 zbrodnie wojenne woda Rosja ŚWIAT Europa Ukraina

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Życie tysięcy ludzi jest zagrożone

Ukraiński prezydent nazwał aktem terroryzmu wysadzenie zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Rosjanie w okupowanej Nowej Kachowce zniszczyli zaporę wodną na spiętrzeniu rzeki Dniepr. Wielu miejscowościom grozi zalanie. Powódź może wpłynąć na pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wołodymyr Zełenski w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze zwołałposiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina zbrodnie wojenne

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

Dokładnie 50 lat temu, 5 czerwca 1973 roku, niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm

"Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji

"Na liście niewinnych dziecięcych ofiar agresji rosyjskiej jest już co najmniej 500 naszych dzieci" - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem serwisu Telegram. Wymienił imiona i wiek kilku zabitych dzieci, z których jedno miało zaledwie dwa dni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski dzieci dzieciństwo Rosja zbrodnie wojenne Europa ŚWIAT

Rosja znów atakuje cywilne cele. Ostrzelali osiedla mieszkalne. Zginęła dwuletnia dziewczynka

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 30 nalotów i dokonali ataków rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i tereny zaludnione - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego w mieście Dniepr na Ukrainie zginęła dwuletnia dziewczynka - poinformował Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne

Prof. Krasnodębski: nazistowskie zbrodnie były kontynuacją kolonialnej polityki Niemiec

- Dzisiaj jest taka tendencja, żeby mówić, że zbrodnie popełniali tylko naziści. Te zbrodnie nazistowskie były w gruncie rzeczy kontynuacją pewnych praktyk, które były wcześniejsze, praktykowane w koloniach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski. Polityk był gościem studia PR24 podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Zdzisław Krasnodębski Adrian Klarenbach

Rosjanie kontynuują wywózkę ukraińskich dzieci. "Stosują przemoc, piorą im mózgi"

Dzieci to najczęściej wspominane ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainie - są wywożone w głąb Rosji z okupowanych terytoriów i poddawane przymusowej rusyfikacji. Mimo starań ukraińskich władz na arenie międzynarodowej tylko niewielka część z nich wraca do rodzin i ojczyzny. - Rosjanie stosują różnego rodzaju przemoc, w tym psychiczną, wobec tych dzieci. Trzeba powiedzieć wprost: oni piorą tym dzieciom mózgi - komentuje Maria Piechowska, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie wojenne

Dziecko i dwie kobiety giną w ataku rakietowym na Kijów. Tak Rosjanie "świętowali" Dzień Dziecka

W nocy ze środy na czwartek w Kijowie doszło do kolejnego ataku na obiekty cywilne. Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko, a 14 zostało rannych. - To nie jest wojna, to ludobójstwo - powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z korespondentem serwisu Sky News po kolejnym nocnym ostrzale ukraińskiej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina zbrodnie wojenne dzień dziecka

Ukraińskie dzieci wywożone także na Białoruś. Opozycjonista podał niepokojące dane

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka powiedział w środę, że co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Białoruś dzieci zbrodnie wojenne Paweł Łatuszka Aleksander Łukaszenka reżim Europa ŚWIAT porwanie