more_horiz
PR24 Portal
Section05

zdjęcia

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

24 lutego 2009 roku w Warszawie zmarł Tadeusz Sumiński. W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie KULTURA SZTUKA fotografia Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa zdjęcia

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka fotografia zdjęcia wystawa Dwudziestolecie międzywojenne Wrocław Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

184 lata temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski fotografia aparat fotograficzny Warszawa zdjęcia wynalazcy

PR24 "Foto z misiem" ikoną popkultury. Caillot: łączymy pokolenia

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska zaapelowały o przesyłanie zdjęć dokumentujących spotkanie z misiem, nie tylko w stolicy Tatr, ale każdym miejscu w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Z przesłanych fotografii powstała książka. - Obawiałyśmy się, że zdjęcia będą bardzo sztampowe, okazało się, że są one fenomenalne w swojej różnorodności - mówiła Aleksandra Karkowska, która wraz z Barbarą Caillot była gościem audycji "Głębia ostrości".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA album

Kolekcja Wrzesińska 2021. Projekt "Mox, Longe, Tarde" - ludzkość w sytuacji nieszczęścia

- Pomysł na projekt i książkę, którą robiłem z Andrzejem Doboszem, polegał na eksploatacji sytuacji, w której zabraknie kontekstów. To my tworzymy kontekst, używamy języka, pojęć, wytworzyliśmy znaczenia dla różnego rodzaju rzeczy. Gdy zabraknie człowieka, zabraknie też znaczeń. Pomysł polegał na "zdarciu" owych znaczeń z kolekcji przedmiotów, które po nas zostaną - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jeziorek, autor książki fotograficznej z Kolekcji Wrzesińskiej "Mox, Longe, Tarde".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA