more_horiz
PR24 Portal
Section05

zdjęcia

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

184 lata temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski fotografia aparat fotograficzny Warszawa zdjęcia wynalazcy

PR24 "Foto z misiem" ikoną popkultury. Caillot: łączymy pokolenia

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska zaapelowały o przesyłanie zdjęć dokumentujących spotkanie z misiem, nie tylko w stolicy Tatr, ale każdym miejscu w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Z przesłanych fotografii powstała książka. - Obawiałyśmy się, że zdjęcia będą bardzo sztampowe, okazało się, że są one fenomenalne w swojej różnorodności - mówiła Aleksandra Karkowska, która wraz z Barbarą Caillot była gościem audycji "Głębia ostrości".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA album

Kolekcja Wrzesińska 2021. Projekt "Mox, Longe, Tarde" - ludzkość w sytuacji nieszczęścia

- Pomysł na projekt i książkę, którą robiłem z Andrzejem Doboszem, polegał na eksploatacji sytuacji, w której zabraknie kontekstów. To my tworzymy kontekst, używamy języka, pojęć, wytworzyliśmy znaczenia dla różnego rodzaju rzeczy. Gdy zabraknie człowieka, zabraknie też znaczeń. Pomysł polegał na "zdarciu" owych znaczeń z kolekcji przedmiotów, które po nas zostaną - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jeziorek, autor książki fotograficznej z Kolekcji Wrzesińskiej "Mox, Longe, Tarde".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

"Pakt zbrodniarzy" - plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

"Pakt zbrodniarzy" - to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plenerowa ekspozycja, którą można oglądać w centrum Warszawy, składa się z tekstów, zdjęć i map. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki i globalny kontekst podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla wystawa pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Warszawa zdjęcia

PR24 "Opowieść o tym, co piękne - bezinteresownej pomocy". Szef PFN o wystawie fotograficznej "24.02"

Przy Galerii Kordegarda otwarto wystawę "24.02" o exodusie Ukraińców z ogarniętego wojną kraju i o postawie Polaków. - Seria zdjęć, którą prezentujemy, nie była uprzednio planowana. Ta wystawa powstała jako spontaniczna opowieść, swobodny strumień działań i obrazów. Opowiada o ludzkiej naturze, o dramacie, o bólu i lękach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Zarzecki Ukraina uchodźcy społeczeństwo KULTURA wystawa POLSKA zdjęcia wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni