more_horiz
PR24 Portal
Section05

zdolności

Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Wychowanie utalentowanego dziecka to niemałe wyzwanie, które jednak daje ogromną satysfakcję. Początkowo świadomość, że nasze dziecko jest wyjątkowo uzdolnione, może nas przytłoczyć, a nawet przerazić, ale też dać poczucie szczęścia i dumy. Gdy widzimy, że dziecko przejawia jakieś zdolności albo chciałby spróbować swoich sił w danej dziedzinie, musi wiedzieć, że efekty nie przyjdą od razu, a ich nadejście wymaga praktyki, poświęcenia i zaangażowania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci dzieci zdolności wychowanie Joanna Ficińska

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka

Zajęcia techniki w szkołach – teoria czy praktyka?

Zajęcia techniki różnią się w zależności od szkoły, w której są prowadzone. W wielu placówkach stałym punktem programu zajęć z techniki, które prowadzone są tylko do szóstej klasy jest przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, szycie czy materiałoznawstwo. W wielu przypadkach większy nacisk kładziony jest na zajęcia teoretyczne, a zamiast w pełni wyposażonej pracowni technicznej, uczniowie mają do dyspozycji ławki i zeszyty. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny zdolności technika

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Stworek Potworek zdolności rozwój dziecka DAB+ radio bez reklam

Czy pięciolatek musi interesować się architekturą?

Warsztaty architektoniczne to świetny pomysł, by przekonać się, czy u dziecka występuje zainteresowanie architekturą. Po wykonaniu pierwszego kroku, na zaciekawionych tematem czekają liczne zabawy z nim związane. Dla małego adepta architektury na początek wystarczą wycieczki, podczas których będzie mógł wyszukiwać ciekawe budynki znajdujące się w okolicy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności

"Strefa rodzica". Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka?

Nasze upodobania muzyczne kształtują się od początku naszego życia i są efektem m.in. muzyki, której słuchają nasi rodzice oraz osoby z najbliższego otoczenia.  Bez względu na rodzaj muzyki, który preferujemy, korzystnie ona wpływ na nasz mózg, emocje i wyobraźnię. Co więcej, ponad 90% osób rodzi się z predyspozycjami do muzykowania, jednak brak aktywności muzycznej w domu sprawia, że zdolności te się nie rozwijają. O edukacji muzycznej dzieci opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ zdolności

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica programowanie rozwój dziecka rozwój osobisty edukacja zdolności radio dla rodziców radio dla dzieci

E-Bank Talentów. Pionierski program stypendialny online

- Do pierwszej edycji na 40 miejsc, zgłosiło się prawie 700 osób, co było dla nas kompletnym szokiem. Nie byliśmy przygotowani na taką ilość zgłoszeń. Dzięki temu dowiedzieliśmy się ile w Polsce jest dzieci grających na instrumentach. Profesorowie mieli ogromny dylemat kogo przyjąć do programu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Dubik, pomysłodawca e-banku Talentów.
Zobacz więcej na temat:  młodzież pieniądze zdolności muzyk internet KULTURA Wydarzenia Polskie Radio 24 MUZYKA

Kariera wokalna. Jak postawić pierwsze kroki?

Swoją kreatywność i wrażliwość można wyrażać na wiele sposób, np. wokalnie. Jak się okazuje, śpiewać może każdy, nawet jeśli na początku wydaje się, że dana osoba nie ma do tego talentu. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Adrianna Maja Kućmierz,  aktorka i wokalistka opowiedziała jak kształcić swój głos, jeśli marzymy o zostaniu piosenkarzem lub piosenkarką.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci radio dla dzieci piosenki dla dzieci Lew i Królik w PRD śpiew zdolności