more_horiz
PR24 Portal
Section05
zdrowie dziecka

"Dziewczyna za barierkami mostu nad Wisłą". Sekundy od śmierci. Zobacz nagranie

Policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego z warszawskiej Pragi Północ dostali zgłoszenie: dziewczyna za barierkami mostu nad Wisłą. Niespełna po dwóch minutach mundurowi byli na miejscu. W ostatniej sekundzie złapali 17-latkę, która targnęła się na swoje życie i wspólnie ze świadkami wciągnęli ją na bezpieczną stronę mostu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja Warszawa samobójstwo psychologia dziecięca zdrowie dziecka

Sen dziecka. Jak go regulować? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Sen dziecka. Co jest w nim najważniejsze, jak go regulować. Na co zwracać uwagę. Gdzie i u kogo szukać pomocy, kiedy maluch jest niewyspany. Jakie czynniki wpływają na zdrowy sen u dziecka. Jaka powinna być długość snu u malucha. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej usłyszymy rozmowę z ekspertką ds. snu na temat zdrowego i bezpiecznego snu małego dziecka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Pacjenci w Centrum Zdrowia Matki Polki będą jeździć na badania autkami

Dwa elektryczne mini samochody trafiły do Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dziecięce pojazdy mają stanowić rozrywkę dla małych pacjentów, którzy będą nimi jeździć na zmiany opatrunków i inne, często nieprzyjemne, zabiegi.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne szpital dzieci dzieciństwo zabawki Polskie Radio samochód choroba zdrowie zdrowie dziecka dziecko

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica las zdrowie dziecka edukacja przyrodnicza przyroda radio dla rodziców

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Kim jest asystent zdrowienia?

Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka psychologia psychoterapia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców niemowlę dziecko rozwój dziecka sen zdrowie dziecka

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka autyzm

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla rodziców

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie zdrowie dziecka Podcast Strefa rodzica

Z wizytą w pasiece. Korzyści płynące z miodu i innych produktów pszczelich

Produkty pszczele mają liczne właściwości zdrowotne. Mimo całego bogactwa leków syntetycznych, z roku na rok przybywa zwolenników metodami naturalnymi. O produktach pochodzących prosto z pasieki, a także o uloterapii opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iwona Oleksiak, pasjonatka pszczół, która na rzecz pasieki porzuciła pracę w korporacji – i wyszło jej to na zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły zdrowe odżywianie zdrowie dziecka miód Strefa Rodzica

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców ginekolog zdrowie dziecka

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
Zobacz więcej na temat:  ciąża poród zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców pierwsza pomoc zdrowie dziecka

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem