more_horiz
PR24 Portal
Section05

zdrowie dziecka

Uwaga rodzice. UOKiK: nieprawidłowości w jednej czwartej skontrolowanych zabawek magnetycznych

W jednej czwartej skontrolowanych zabawek magnetycznych wykryto nieprawidłowości, przy czym trzy miały zbyt małe elementy i za wysoki wskaźnik indukcji magnetycznej - podał UOKiK. Podkreślił, że połknięcie elementów magnetycznych może być niebezpieczne dla dziecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zdrowie dziecka zabawki UOKiK społeczeństwo rodzina zdrowie chemia farmacja

Program budowy przyszkolnych hal sportowych "OLIMPIA". Sprawność fizyczna jest ważna również dla gospodarki

Aktywność fizyczna to jeden z ważnych czynników, który pomaga zapobiegać wielu chorobom, poprawia zdrowie psychiczne i funkcjonowanie poznawcze. W ramach pierwszego naboru do Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zdrowie zdrowie dziecka sportowcy SPORT

Sport w życiu dziecka. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Z jednej strony coraz więcej osób dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachęca do niej swoje dzieci, z drugiej zaś w pędzie życia trudno jest wypaść z codziennej rutyny i znaleźć czas na ruch. Ponadto udogodnienia, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji i ciągle ich przybywa, nie sprzyjają aktywności fizycznej, a wręcz zachęcają do tego, by ruszać się mniej. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna zdrowie dziecka radio dla rodziców

Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach 

Choć od trzydziestu czterech lat mieszka w Indiach, Polskę ma w sercu. - Mój patriotyzm wyraża się w tym, że mogę teraz pomagać innym - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz, świecka misjonarka i lekarka w Jeevodaya. Jest to osoba, która polskie wartości przeniosła do Indii, gdzie zajmuje się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka Indie

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność zdrowie dziecka radio dla rodziców zespół downa

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory zdrowie dziecka Artur Wolski radio dla rodziców

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie i dieta zdrowie dziecka suplementy diety witaminy Strefa Rodzica radio dla rodziców Joanna Ficińska

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka