more_horiz
PR24 Portal
Section05

zdrowie

Dzień bez Samochodu 2023. Dlaczego warto rezygnować z jazdy autem?

W dniu europejskiego Dnia bez Samochodu (22 września), Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek zapytali ekspertów, jakie korzyści mogą wynikać dla człowieka, jeśli będzie mniej korzystał z auta, a więcej się ruszał. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który jest okazją do promowania świadomych wyborów środka lokomocji.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Klaudia Wasiek motoryzacja samochód transport zdrowie aktywność fizyczna

Wystawi receptę i skierowanie? Powstaje głosowy asystent lekarza

Gościem audycji "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie nauki" był profesor Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twórca wielomikrofonowego interfejsu audio do komunikacji głosowej z komputerem, który można wykorzystać również w głośnomówiących systemach telekonferencyjnych lub inteligentnych domach. Najnowszy projekt profesora to asystent głosowy dla lekarzy, który ma usprawnić pracę personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski badania medycyna lekarz głos zdrowie

Program bezpłatnej mammografii w Polsce. Skorzystają z niego kobiety w wieku od 45. do 74. roku życia

Od 1 listopada z programu bezpłatnej mammografii w Polsce będą mogły skorzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. O rozszerzeniu programu bezpłatnej mammografii na grupę kobiet o 5 młodszych i 5 lat starszych poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka w Centrum Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Katarzyna Sójka Ministerstwo Zdrowia kobieta społeczeństwo

Światowy Dzień Sepsy. Zaprezentowano narodowy program walki z niebezpieczną przypadłością

Skuteczność wyleczenia sepsy zależy głównie od wczesnej diagnostyki. W tym celu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Sepsy lekarze specjaliści podkreślają konieczność powołania wielodyscyplinarnych zespołów, zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem sepsy, wprowadzenie krajowego rejestru przypadków sepsy, wyszkolenia personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie służba zdrowia szpital choroba społeczeństwo

Decyzja prezydenta ws. przepisów Prawa Farmaceutycznego. Będzie wniosek do TK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w niej przepisy Prawa Farmaceutycznego zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - poinformowała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  apteka Andrzej Duda zdrowie POLSKA społeczeństwo Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Dieta biegacza. Co jeść, aby poprawić swoje wyniki?

– Dynia i wszystkie te warzywa kapustne, które się pojawiają, mają bardzo dużo beta-karotenu o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, więc zaczynamy również dbać o naszą odporność – mówi dr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, podpowiadając jakie produkty warto wprowadzić do jesiennej diety, jeśli chcemy pozostać aktywni fizycznie.  
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Trójka bieganie zdrowie aktywność fizyczna

Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a w raz z nim przyszły zmiany na lekcjach WF. Jednak najważniejsze jest, jak uważają lekarze i dietetycy, aby dzieci w ogóle chodziły na zajęcia fizyczne. Bo plaga zwolnień z WF w parze z rozwojem nowych technologii oraz złymi nawykami żywieniowymi sprawia, że polskie dzieci mają wady postawy i tyją na potęgę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aktywność fizyczna dzieci młodzież Piotr Firan Trójka szkoła zdrowie profilaktyka