more_horiz
PR24 Portal
Section05

zielona energia

Szersze wykorzystanie OZE w blokach mieszkalnych. Minister Buda wyjaśnia szczegóły nowelizacji

Dostosowaliśmy istniejącą już formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych; szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Parlament zakończył w czwartek prace nad nowelizacją ustawy o OZE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energetyka energia odnawialna energia Waldemar Buda zielona energia Ministerstwo Rozwoju POLSKA społeczeństwo

Odnawialne źródła energii. MRiT: we wrześniu startuje nabór na dofinansowanie dokumentacji inwestycji

Przyjmowanie wniosków na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w odnawialne źródła energii realizowanych przez np. klastry energii, rozpocznie się 12 września - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To pierwsza część naboru w programie, którego łączny budżet wynosi blisko 435 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energia odnawialna energetyka firma bezpieczeństwo energetyczne inwestycje zielona energia

Fuzja jądrowa opanowana? Czy już wkrótce będziemy dysponować czystą i tanią energią?

Kontrolowanie fuzji jądrowej to marzenie i Święty Graal fizyków. Gdyby to się udało, świat miałby do dyspozycji nieograniczony dostęp do właściwie darmowej energii, która na dodatek nie szkodziłaby środowisku! Teraz amerykańscy naukowcy ogłosili kolejny sukces na drodze do tego celu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA fuzja atom fizyka energia atomowa zielona energia Kuba Witkowski Trójka

Forum Wizja Rozwoju. Eksperci: jesteśmy niezależni energetycznie, ale musimy myśleć w perspektywie kolejnej dekady

Dzięki przemyślanym inwestycjom i działaniom systemowym w zbliżającym się sezonie grzewczym unikniemy sytuacji z zeszłego roku, gdy zastanawiano się, czy uda się sprowadzić odpowiednią ilość gazu, węgla i ropy - wskazywali uczestnicy dyskusji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro", która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne zielona energia wodór gaz ziemny

Transformacja energetyczna krajów rozwijających się. Joe Biden zapowiada znaczne wsparcie finansowe

Stany Zjednoczone przeznaczą kolejny miliard dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny, który wspiera transformację energetyczną krajów rozwijających się. Poinformował o tym podczas wirtualnego forum w sprawie energii i klimatu prezydent USA Joe Biden. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  zielona energia Ameryka GOSPODARKA USA Joe Biden ŚWIAT

PR24 Polityka energetyczna UE. Wiceprezes PGE: windowanie celów może doprowadzić, że nie będą one wdrażalne

- Jesteśmy spółką giełdową i musimy podążać za trendami rynkowymi. Jednocześnie wypełniamy zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Nie mam jednak wątpliwości, że Komisji Europejskiej zdarzało się iść za daleko ze swoimi postulatami i regulacjami - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wanda Buk.
Zobacz więcej na temat:  PGE gaz energetyka klimat Komisja Europejska zielona energia Unia Europejska Baltic Pipe

Miliardy euro na polską transformację energetyczną. KE zatwierdziła plany regionów

Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie plany pięciu polskich regionów węglowych na sfinansowanie zmian klimatycznych o wartości 3 miliardów 850 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodzi o województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie i łódzkie - donosi z Brukseli Beata Płomecka, zagraniczna korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska zielona energia OZE węgiel górnictwo GOSPODARKA

Kongres "ESG Polska Moc Biznes" to nowe spojrzenie na ekologię, energetykę i funkcje społeczne firm

Kongres "ESG Polska Moc Biznesu", który odbędzie się 7 listopada w Warszawie na PGE Stadionie Narodowym ma pokazać firmom i społeczeństwu, jak wiele w światowym biznesie znaczą pojęcia pod skrótem ESG. Chodzi o transparentne funkcjonowanie na poziomie społecznym, dbanie o środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla różnego typu pracowników - powiedziała Agata Śmieja, jedna z organizatorek Kongresu, w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fit for 55 ekologia zielona energia OZE energetyka fotowoltaika ngo

Polityka klimatyczna UE. Dr Mech: powoduje, że my się nie rozwijamy

- Polityka klimatyczna powoduje, że jedni korzystają z tańszych nośników energii i się szybciej rozwijają, a drudzy ponoszą koszty - jak Europa - i stoją w miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP, były wiceminister finansów. - My, mając największe zasoby węgla brunatnego i kamiennego, mając możliwość produkowania najtańszej energii, jesteśmy zapędzani w ten narożnik i zmuszani do kapitałochłonnych przemian, które muszą odbić się na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska energetyka zielona energia

Eksperci: wciąż jest szansa na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, ale to wymaga twardej postawy wobec Brukseli

Jeśli postawimy twardo sprawę, to środki na KPO dostaniemy. Potrzebne jest jednak formalne stanowisko rządu, że uznajemy te pieniądze za nasze roszczenia wobec UE – stwierdził w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold  Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW, były wiceminister finansów. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, honorowej prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowcy SGH jest nadzieja, że środki na KPO dostaniemy, ale już dziś realizujemy inwestycje za własne pieniądze i możemy to kontynuować nawet z długu, byleby krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE zielona energia podatki