more_horiz
PR24 Portal
Section05

zimna wojna

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym Bliski Wschód starożytność zimna wojna zdjęcia satelitarne odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne NAUKA archeologia

Generał George Marshall - pan, co miał plan

64 lata temu, 16 października 1959 roku w Waszyngtonie zmarł George Marshall, generał, polityk; szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych w II wojnie światowej, powojenny sekretarz stanu i sekretarz obrony. W 1947 roku przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy, którego politycznym celem było przeciwstawienie się komunizmowi. 
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa USA zimna wojna

Hymn Polski na konferencji założycielskiej ONZ. Słynny manifest Artura Rubinsteina [POSŁUCHAJ]

– Powiedziałem, że w tej sali, w której urządzi się przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi polskiej, za którą walczyliście i która straciła swój kraj. Ja tego nie mogę tolerować, dlatego zagram hymn Polski i proszę o powstanie – wspominał Artur Rubinstein w rozmowie z Radiem Wolna Europa w 1982 roku. – To jeden z momentów, z których jestem dumny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zimna wojna Artur Rubinstein