more_horiz
PR24 Portal
Section05

złoto

Henryk Floyar-Rajchman. Zatwardziały piłsudczyk, który uratował polskie złoto

130 lat temu urodził się Henryk Floyar-Rajchman, polityk i dyplomata, minister przemysłu i handlu w połowie lat 30., człowiek, który - razem z Ignacym Matuszewskim i Adamem Kocem - zorganizował po wybuchu II wojny światowej ewakuację polskiego złota na Zachód, a także współtwórca Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Florian Rajchman Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa złoto

Wystawa numizmatów w MNK Czapscy w Krakowie. "Tego jeszcze nie było"

- To są bardzo różnego rodzaju obiekty, które budują niezwykłą, fenomenalną opowieść o tym, jak złoto funkcjonowało symbolicznie, a także jako bardzo cenny kruszec od starożytności po XIX wiek - tak dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaprasza na wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNW Czapscy.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwójka Paweł Siwek złoto wystawa muzeum

Ceny złota idą w górę. Ekspert: kapitał szuka innych możliwości

Notowania kontraktów terminowych na złoto na nowojorskim rynku Comex przekroczyły 2080 dolarów za uncję, przebijając rekord z sierpnia 2020 r. W ocenie analityków zwyżki cen złota są związane z polityką Fedu i oczekiwanym obniżeniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wynikają też ze słabości dolara i problemów regionalnych banków w USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA złoto ceny złota fed dolary stopy procentowe banki