more_horiz
PR24 Portal
Section05

zmiany klimatyczne

Susza w Polsce. Jakie są jej przyczyny? Prof. Józef Górski wyjaśnia

- Susze występowały już dawno, ale aktualnie postępuje globalnie, co naukowcy wiążą z występowaniem zmian klimatycznych. Temperatura powietrza w Polsce wzrosła w okresie ostatnich 70 lat bardzo znacznie, możemy zaobserwować również wzrost temperatur wód powierzchniowych. (..) Sytuacja związana z suszą powinna nas skłaniać do podjęcia działań, które będą w przyszłości ograniczać skutki tych naturalnych procesów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Józef Górski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza klimat zmiany klimatyczne POLSKA

Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce

Na całym kontynencie, od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Włochy, aż po Słowenię i Grecję wybuchają groźne pożary. Przyczyną są niezwyczajnie wysokie temperatury i często nieostrożność człowieka. Również w Polsce, w związku z sytuacją pogodową, sytuacja jest trudna.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pożar las Europa zagrożenie zmiany klimatyczne Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

PR24 Grzegorz Walijewski (IMGW): susze w Polsce będą występowały coraz częściej

- W naszej części świata susze będą coraz częściej normą. Niestety trzeba zobaczyć, co dzieje się nie tylko w naszej części świata, ale globalnie. Susze występują coraz częściej, już 2 mld osób ma problemy z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska pogoda zmiany klimatyczne susza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Katastrofalna susza i pożary. Na południu Europy rozpoczyna się wyjątkowo niebezpieczny sezon

Jak donosi Euronews, kraje południowej Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów. - Unia Europejska już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa susza Włochy Portugalia Grecja pożar zmiany klimatyczne

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka Antarktyda klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA Ziemia dwutlenek węgla

"System Obronny Dalekiej Północy". Nie ma zgody na ekspansję Rosji w regionie Arktyki

Kraje Zachodu nie pozwolą na rozszerzanie się rosyjskiej ekspansji na Oceanie Arktycznym. Dowód w tej kwestii stanowi najnowsza strategia Wielkiej Brytanii względem wspomnianego regionu. Ponadto, jak zauważył Maksymilian Dura z portalu defence24.pl, sankcje na technologie wydobywcze nałożone na Rosję za nielegalną i niesprowokowaną inwazję na Ukrainę mogą pomóc w niewypowiedzianej wojnie na północy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Arktyka strategia bezpieczeństwa strategia oceany NATO bezpieczeństwo środowisko klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie

Burze piaskowe nad Polską?

Czy można mówić o burzach piaskowych w naszym kraju? – Mało tego, że można mówić. Myślę, że wszyscy tego doświadczyli w pewne poniedziałkowe popołudnie – powiedziała w radiowej Jedynce Zuzanna Sawińska, mając na myśli poniedziałek 4 kwietnia. Ekspertka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dodaje, że pewna zmiana klimatu jest zauważalna. Objawia się to między innymi w braku typowych zim.
Zobacz więcej na temat:  klimat burze pogoda rolnictwo zmiany klimatyczne piasek Krzysztof Michalski

Jak kręcić filmy o zmianach klimatu? Powstał specjalny poradnik

"Good Energy" (ang. "Dobra energia") – pod takim tytułem ukazał się cyfrowy, ogólnodostępny poradnik, którego celem jest pomóc scenarzystom z Hollywood bardziej skupić się na zmianach klimatu. Znajdziemy w nim dane dotyczące ochrony środowiska, a także sugestie dotyczące kształtowania postaci i fabuły oraz sposobów przedstawiania na dużym i małym ekranie zagadnień związanych z klimatem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski zmiany klimatyczne klimat środowisko Hollywood FILM