more_horiz
PR24 Portal
Section05

związki zawodowe

Strajki paraliżują transport publiczny w Niemczech. Związki zwiększają presję na rząd federalny

Strajk ostrzegawczy sparaliżował w poniedziałek transport publiczny w Niemczech. Zatrzymał się ruch pociągów, autobusów i samolotów, dotknięte są również drogi wodne, autostrady i porty. Spośród pracowników kolei strajkuje co najmniej 30 tys. osób - podaje agencja dpa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy strajki związki zawodowe komunikacja publiczna transport publiczny zarobki

Rocznica Bydgoskiego Marca 81'. Premier: siła społecznego oporu doprowadziła do kolejnego zwycięstwa

"W marcu 1981 r. na Bydgoszcz, zwrócone były oczy całej Polski" napisał Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów Bydgoskiego Marca 1981. Przypomniał, że "nieugięta postawa strajkujących rolników i bezwzględność gotowej do siłowego stłumienia protestu komunistycznej władzy wywołały lawinową reakcję robotniczej Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski związki zawodowe NSZZ Solidarność Bydgoszcz

Katargate. PE, międzynarodowe związki zawodowe i moskiewski ślad

Zatrzymany na 48 godz. w związku z aferą korupcyjną Katargate sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini został zawieszony przez Radę Generalną MKZZ. Jak się okazuje, przyjął 50 tys. euro w gotówce od włoskiej fundacji Fight Impunity. Ta z kolei pieniądze miała otrzymać z Kataru i Maroka. - Możemy w tej sprawie doszukiwać się też moskiewskiego śladu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Katar korupcja Parlament Europejski związki zawodowe ŚWIAT

Skandal we Włoszech. Podczas kongresu centrali związkowej odegrano hymn ZSRR

Oburzenie i konsternację we Włoszech wywołało zdarzenie, do jakiego doszło podczas kongresu oddziału największej w kraju centrali związkowej, lewicowej Cgil w Bolonii, gdzie w uroczystym momencie ogłoszenia wyboru przewodniczącego puszczono hymn ZSRR. Organizatorzy zjazdu tłumaczą, że błąd popełniła osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR komunizm Włochy związki zawodowe Bolonia ŚWIAT Europa

"Ustalenia przełożą się na programy i przepisy". Premier i minister rolnictwa po spotkaniu ze związkami rolników

Bieżące sprawy ważne dla polskich rolników były omawiane podczas wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami rolniczych związków. W rozmowach uczestniczyli reprezentanci: NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna, Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona i Związku Zawodowego Korona.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo związki zawodowe rolnicy wieś prawo Mateusz Morawiecki Henryk Kowalczyk POLSKA polityka

Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo związki zawodowe Solidarność NSZZ OPZZ Piotr Semka

Tusk twarzą kampanii w obronie... praw pracowniczych. "To skandal", "niesmaczny żart"

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poprosiło Donalda Tuska o udział w kampanii Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), która dotyczyła m.in. podniesienia niskich płac pracowników borykających się z obecnym kryzysem - podaje portal Tysol.pl. "Ciekawe, że OPZZ o wsparcie kampanii (...) poprosił akurat Donalda Tuska, który w Polsce dla wielu osób jest symbolem polityki antypracowniczej" - komentuje portal.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Donald Tusk polityka związki zawodowe