more_horiz
PR24 Portal
Section05
zwyczaje

"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele

- Bardzo wiele świąt ma podobne zwyczaje, np. wianki plecione w Boże Ciało, kiedyś zanosiło się do Kościoła i tam miały one nabrać mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem audycji był też ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało zwyczaje tradycja religia Kościół wiara

Lany poniedziałek. Bogactwo i przemiany tradycji

– Lany poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny to dzień wielkiej radości, żartów, psot. Bardzo często tego dnia rano chłopcy w tajemnicy wyjmowali części ogrodzenia i zawieszali, gdzieś na dachu – mówiła, opowiadając o tym, jak świętowano ten dzień w przeszłości Olga Kwiatkowska, kierownik działu edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Wielkanoc folklor zwyczaje tradycja

Ks. Jarosław Grabowski: uczniom Jezusa towarzyszyły te same emocje, co nam dzisiaj

- Z jednej strony był lęk, a z drugiej radość po zobaczeniu, po doświadczeniu zmartwychwstałego. Ta sama postawa towarzyszy nam, tylko pytanie czego w nas jest dziś więcej - lęku i obawy, czy radości, która płynie z nadziei, że wszystko będzie dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc tradycja zwyczaje chrześcijaństwo religia Jezus Chrystus HISTORIA święta wiara Kościół Kościół katolicki Polskie Radio 24

Tradycja zapowiadająca Wielkanoc. Co symbolizuje palma wielkanocna?

Dziś Niedziela Palmowa, a więc i dzień święcenia palm wielkanocnych. To przypadające na siedem dni przed Wielkanocą święto nazywane jest także Niedzielą Wierzbną, a to dlatego, że pierwsze palmy wykonywano właśnie z witek wierzby. Jak palma wielkanocna zmieniała się na przestrzeni wieków, jakie zwyczaje się z nią wiązały i co symbolizuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc tradycja Niedziela Palmowa Kościół katolicki religia zwyczaje małopolskie Michał Fedusio święta wieś

Jędrzej Kitowicz, uważny obserwator obyczajów i prekursor etnografii

Jędrzej Kitowicz żył długo, a żywot miał barwny. Był urzędnikiem, podróżnikiem, żołnierzem, konfederatem barskim, a księdzem został już pod koniec życia i nawet uzyskał probostwo w Rzeczycy. Ale przede wszystkim był uważnym obserwatorem, a swoje spostrzeżenia zawarł w dziele "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III". Zmarł 3 kwietnia 1804 roku w Rzeczycy.
Zobacz więcej na temat:  Jędrzej Kitowicz Rzeczpospolita kuchnia polska alkohol zwyczaje Stanisław August Poniatowski