more_horiz
PR24 Portal
Section05

Żydzi

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. "Pełen miłości do Polski"

Był odważnym świadkiem historii i niezłomnym obrońcą dobrego imienia Polski. Przez lata działał na rzecz poprawy stosunków polsko-izraelskich i przypominał o niemieckich zbrodniach z czasów II wojny światowej. - Nam nie wolno zapomnieć. Gdybyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz - mówił w archiwalnej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Holokaust Katarzyna Gójska Żydzi II wojna światowa Edward Mosberg historia Polski

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. Dr Szpytma: starał się budować dialog polsko-żydowski

- Jestem wdzięczny Edwardowi Mosbergowi, że w swoich wystąpieniach bardzo często wspominał rodzinę Ulmów, która jest symbolem Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Za tę pomoc zostali zamordowani. Historia tej rodziny pokazuje skomplikowane relacje polsko-żydowskie oraz fakt, że za pomoc Żydom groziła Polakom śmierć - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa Żydzi Niemcy historia Polski społeczeństwo

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Kolejny przejaw antysemityzmu w Niemczech. Poszkodowany Rabin apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa

Jak przekazuje agencja dpa, żydzi w Berlinie wielokrotnie doświadczają antysemickich obelg, gróźb i napaści w miejscach publicznych. Po ostatnim agresywnym antysemickim incydencie poszkodowany rabin z Poczdamu Ariel Kirzon żąda lepszych zabezpieczeń dla swojej wspólnoty. - Chcemy móc bez obaw odmawiać modlitwy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo Żydzi antysemityzm

Antysemityzm w Niemczech. "Trzeba uważać, gdzie nosi się Gwiazdę Dawida"

Trzeba ciągle zwracać uwagę na to, gdzie i w jakim stopniu widoczny jest naszyjnik z Gwiazdą Dawida - napisał na łamach "Spiegla" 25-letni Lars Umański, wiceprzewodniczący Związku Studentów Żydowskich w Niemczech. "Czuję się, jakbym nieustannie walczył o swoją tożsamość" - dodał, wskazując, że "antysemityzm budzi się w Niemczech jak śpiący pies".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Żydzi antysemityzm

Jakub Szymczak: bohatera mojej książki znalazłem w komiksie "Maus" Spiegelmana

- Uwielbiam "Mausa". Uważam, że jest to wielkie dzieło literackie. Wracałem do niego wielokrotnie, szukając czegoś więcej. Aż wreszcie znalazłem tam bohatera - Haskela Spiegelmana, czyli kuzyna głównego bohatera komiksu Arta Spiegelmana - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Szymczak, autor reportażu "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa historia Polski Paweł Siwek Dwójka

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Prezydent: Holokaust to przestroga przed ignorowaniem imperializmu

W 78. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście jak "ważna jest pełna prawda o Holocauście, strzeżona przed zafałszowaniem i manipulacją. Dodał, że ta prawda "pozostanie wstrząsającą sumieniami przestrogą przed lekceważeniem szowinizmu i imperializmu w jakiejkolwiek ich postaci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Holokaust Żydzi Andrzej Duda Łódź nazizm II wojna światowa