more_horiz
PR24 Portal
Section05

zysk

Spada produkcja Gazpromu. Pomimo eksportu do Chin koncern odnotowuje coraz gorsze wyniki

Rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom poinformował o rekordowych spadkach produkcji i eksportu gazu ziemnego w 2022 roku. Jednocześnie koncern zwiększa wysiłki na rzecz zintensyfikowania dostaw gazu do Chin. Przychodom firmy nie pomaga również mroźna pogoda w Rosji. Sprzedaż gazu na lokalnym rynku odbywa się po znacznie niższych cenach niż eksportowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA benzyna ropa naftowa zysk paliwa infografika gaz

Ciepła zima oznacza spadek cen gazu. Europejczycy oszczędzają surowiec

Unijne gospodarstwa domowe zaoszczędziły w listopadzie 2022 r. 25 proc. gazu r/r . Niższe zużycie wynikało z mniejszej ilości surowca potrzebnego do ogrzania domów i mieszkań. Podobne oszczędności mogły zostać poczynione w grudniu, mimo chwilowej fali mrozów, podczas których poziom zapełnienia magazynów gazu spadał szybciej niż średnio w ostatnich 5 latach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA benzyna ropa naftowa zysk paliwa infografika gaz Orlen

W koreańskim Ulsan PKN Orlen odebrał 2 z 8 zamówionych gazowców. Sprawdziliśmy, jak działa technologia LNG

W nocy (ok. godziny 10.30 czasu lokalnego, 2.30 czasu polskiego) w koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan odbyła się uroczystość chrztu dwóch gazowców, które zostały wybudowane na potrzeby Grupy Orlen. Pierwszy otrzymał imię "Grażyna Gęsicka", natomiast drugi "Lech Kaczyński".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA benzyna ropa naftowa zysk paliwa infografika gaz Orlen

Rosną polskie inwestycje zagraniczne. NBP: wyniosły dwa razy więcej niż w 2020 r.

W 2021 roku wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodał, że w odróżnieniu od poprzednich lat w strukturze polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2021 roku dominowały reinwestycje zysków (10,6 mld zł). Z kolei wartość transakcji z tytułu zakupu akcji i innych form udziałów kapitałowych, w przeciwieństwie do poprzednich okresów, była dodatnia i wyniosła 0,3 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma inwestycje zysk NBP raport

Podatek od zysków kapitałowych. Resort finansów szuka rozwiązania neutralnego dla budżetu

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku od zysków kapitałowych, które zachęcałyby do inwestowania i oszczędzania, ale byłyby neutralne dla budżetu - poinformowała Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych Giełda zysk inwestycje finanse finanse osobiste oszczędności oszczędzanie