more_horiz
PR24 Portal
Section05

żywność

Eksperci: na półkach sklepowych spadek cen żywności zobaczymy za kilka miesięcy

Spadają ceny produktów rolnych u producentów ale na półach sklepowych zobaczymy ten efekt za kilka miesięcy. Taka inercja występuje zawsze przy spadkach cen. Podwyżki widać bardzo szybko. Musimy też pamiętać, że w porównaniu rok do roku, ceny żywności cały czas rosną. Dlatego sprowadzenie  inflacji do jak najniższego poziomu, nadal jest kluczowym wyzwaniem. Rosnąca gospodarka i być może konsumpcja nie będą temu sprzyjać. Dlatego o obniżce stóp procentowych, w tym roku raczej trzeba zapomnieć - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja handel żywność ceny żywności 500+ pkb

Wciąż bez bez decyzji ws.100 mln euro dla 5 krajów, w tym Polski. Powodem węgierskie embargo

Węgry utrzymują embargo na import z Ukrainy, więc wciąż bez decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce. To pieniądze dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała dziś w Komisji, że władze w Budapeszcie nie przekazały żadnych nowych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Węgry embargo wojna na Ukrainie Ukraina zboże żywność

NASZ NEWS Decyzja ws. rekompensat dla rolników na razie wstrzymana. Kilkanaście państw naciska na KE

Wstrzymana na razie została decyzja w sprawie rekompensat dla rolników, w tym polskich, w wysokości 100 milionów euro za straty w związku importem z Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele 27 krajów mieli zatwierdzić propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wsparcia z rezerwy kryzysowej pięciu państw - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska rolnictwo Komisja Europejska Beata Płomecka GOSPODARKA zboże żywność

Zwiększony napływ artykułów spożywczych z Ukrainy. Kolejny apel ministrów rolnictwa do KE

Ministrowie ds. rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier ponownie wezwali Komisję Europejską do zaproponowania odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów, w związku ze zwiększonym napływem artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy - poinformował resort rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże POLSKA rolnictwo import rynek żywność Komisja Europejska Unia Europejska

Ustawa o zwrocie akcyzy w paliwie rolniczym. Projekt odesłany do komisji rolnictwa i finansów publicznych

Sejm po I czytaniu odesłał we wtorek do komisji rolnictwa i finansów publicznych rządowy projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy w paliwie rolniczym. Projekt przewiduje m.in. objęcie zwrotami producentów świń, owiec, kóz i koni, oraz możliwość podniesienia zwrotu do 2 zł za litr.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel infografika rolnictwo żywność zboże eksport import transport logistyka wojna na Ukrainie

Pożyczki dla rolników i ułatwienia w budowie silosów zbożowych. Sejmowe komisje są "za"

Rolnicy mają dostać więcej pieniędzy na pożyczki na zakup m.in. nawozów i środków ochrony roślin - przewiduje rządowy projekt, który uzyskał poparcie sejmowych komisji. Projekt ma też ułatwić budowę budynków gospodarczych np. silosów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność ceny żywności oszustwa oszustwo wojna na Ukrainie eksport import POLSKA chleb rolnictwo hodowla zwierząt

Rzecznik rządu: musimy pomóc rolnikom, teraz to nasz priorytet

- Nie będziemy się oglądać na procedowanie Komisji Europejskiej, my musimy rolnikom pomóc teraz, więc będziemy te działania podejmować, z pewnym ryzykiem oczywiście ze strony Komisji Europejskiej, ale dla nas jest to w tej chwili priorytetem - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do pytania o zgodę na dopłaty do skupu zbóż.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo żywność zboże Komisja Europejska POLSKA społeczeństwo polityka Piotr Müller