more_horiz
PR24 Portal
Section05
żywność

POLSKIE RADIO 24 Kryzys żywnościowy. Paweł Szrot: prezydent wybiera się do Egiptu rozmawiać z ofiarami wojny na Ukrainie

- Najbliższa międzynarodowa aktywność pana prezydenta Andrzeja Dudy to będzie wizyta w Egipcie. O ile teraz w Davos prezydent rozmawia z tymi, którzy mają pieniądze i wpływy, żeby wywrzeć nacisk na Rosję, to w Egipcie będzie rozmawiał z tymi, którzy są ofiarami tej wojny - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT ŚWIAT Egipt Andrzej Duda Paweł Szrot żywność

Premier Morawiecki: Putin uczynił z żywności narzędzie szantażu, chce wywołać fale migracyjne

Rosyjski prezydent Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział w wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki. W przeprowadzonej w Davos rozmowie ocenił, że przypomina to "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki BBC żywność wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Władimir Putin

MFW: wojna na Ukrainie grozi światowej gospodarce katastrofą. Chodzi o handel żywnością i energią

Rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą, ostrzega w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w przeddzień rozpoczynającego się we wtorek Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes ŚWIAT inflacja żywność Ukraina Rosja serwis wschodni wojna 2022

Ukraina potrzebuje wsparcia w eksporcie zboża. Premier: UE powinna pomóc Polsce w rozbudowie infrastruktury

- Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki. Od tego zależy pokój w tej części świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność Ukraina Mateusz Morawiecki Unia Europejska import Afryka premier

Głód w Afryce z powodu wojny na Ukrainie. Ardanowski: można się spodziewać fali migracji do Europy

- Około 800 mln ludzi na świecie cały czas głoduje. Jak się szacuje, dojdzie teraz do tego co najmniej 100 mln ludzi, co jest spowodowane brakiem żywności z Ukrainy. Głód dotknie kraje północnej Afryki, a to z kolei może przyczynić się do fali migracji do Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie żywność wojna 2022 Afryka migracja Jan Krzysztof Ardanowski

Czy z powodu wojny na Ukrainie w niektórych państwach zabraknie żywności? Prof. Gąsowski wyjaśnia

- Wojna na Ukrainie może mieć olbrzymie znaczenie, ponieważ w przypadku wielu krajów Afryki Północnej, na przykład Egiptu i Libii, aż prawie 50 proc. importu zbóż pochodzi bądź z Ukrainy, bądź z Rosji. Przerwanie tych dostaw może mieć niebagatelne konsekwencje, również o charakterze politycznym - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gąsowski, ekonomista i specjalista od spraw afrykańskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie żywność wojna 2022

Marek Suski: rząd dostrzega problemy inflacyjne i stara się je łagodzić

– Inflacja wybuchła po pandemii, bo poprzerywane zostały łańcuchy dostaw. A teraz jest wojna na Ukrainie i cały świat boi się, że będzie głód – tłumaczył w Trójkowym "Komentarzu dnia" Marek Suski przyczyny rosnących cen. – Rząd dostrzega te problemy i stara się je jakoś łagodzić – wskazywał.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo inflacja ceny żywność paliwa gaz Rosja wojna na Ukrainie Marek Suski Bartłomiej Graczak Trójka
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem