Pandemia nie rujnuje naszych finansów. Większość Polaków ma tyle samo lub więcej pieniędzy
61 proc. Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy niż przed pandemią - wynika z badań społecznych. Ucierpieliśmy nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy. Również Chińczycy mają powody do zadowolenia.
2020-10-19, 11:16
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w czterech krajach: Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania.
– Polacy ucierpieli nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy w czasie pandemii, wziąwszy pod uwagę uzyskiwane dochody i zdolność regulowania zobowiązań. Jednak aż 61 proc. uważa, że ma obecnie tyle samo (57 proc.) lub więcej pieniędzy (4 proc.), niż przed pandemią – czytamy w komunikacie.
Powiązany Artykuł
Znamy najnowsze dane GUS o zarobkach i bezrobociu we wrześniu
Sytuacja we Włoszech była dramatyczna
Z badań wynika, że krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy. Blisko połowa respondentów z tego kraju zadeklarowała, że ich dochody zmalały (średnio o 37 proc.). Najczęściej wskazywali oni również, że w wyniku pandemii trudniej im jest regulować bieżące zobowiązania finansowe (38 proc.).
– Może to mieć związek z wyjątkowo dużym kryzysem, jaki dotknął Włochy zwłaszcza na początku pandemii. Na tle innych krajów sytuacja we Włoszech – jeśli chodzi o służbę zdrowia i stan gospodarki – była dramatyczna. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce podobnie jak we Włoszech, głównym powodem zmniejszenia dochodów była utrata pracy (16 proc.) lub obniżona pensja (40 proc., u Włochów 43 proc.) – tłumaczy prezes IZFIA Małgorzata Rusewicz.
Sytuacja Niemców i Czechów – jak wynika z badania – jest nieco lepsza, niecałe 30 proc. stwierdziło, że w związku z pandemią obecnie ich dochody osobiste zmalały.
Chin pozostają na kursie ożywienia
REKLAMA
Równie optymistyczne wieści napływają Chin, gdzie PKB wzrosło w III kwartale tego roku o 4,9 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, sygnalizując dalsze ożywienie konsumpcji po przestoju spowodowanym pandemią Covid-19.
– Gospodarka Chin pozostaje na kursie ożywienia, napędzana odbiciem eksportu. Wydatki konsumenckie również zmierzają w dobrym kierunku, ale nie możemy powiedzieć, że całkowicie zrzuciły z siebie ciężar wywołany przez koronawirusa – ocenia główny ekonomista instytutu badawczego Dai-ichi w Tokio, Yoshikiyo Shimamine, który podkreśla, że cały czas istnieje ryzyko, że powrót lockdownów w Europie i kolejna fala zakażeń w Stanach Zjednoczonych zaszkodzą konsumpcji i doprowadzą do utraty większej liczby miejsc pracy, co byłoby niekorzystne dla gospodarki Chin.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md
REKLAMA