X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znamy najnowsze dane GUS o zarobkach i bezrobociu we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 10:56
Zatrudnienie we wrześniu spadło o -1,2 proc. licząc rok do roku, choć wzrosło, gdy je porównamy do sierpnia, kiedy wynosiło -1,5 proc. licząc rok do roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Polska Press/East News

We wrześniu obserwowano dalsze przywracanie etatów oraz przyjęcia nowych pracowników w przedsiębiorstwach - podał GUS. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia we wrześniu 2020 roku o 0,3 proc. w porównaniu z sierpniem.

Odnotowano także wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 0,6 proc. Co spowodowane było m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 5371,56 zł, co oznacza wzrost o 5,6 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dane GUS w ocenie analityków PIE

Wrzesień najprawdopodobniej był ostatnim miesiącem, w którym sytuacja na rynku pracy poprawiła się - ocenił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. W IV kwartale analitycy spodziewają się wzrostu liczby bezrobotnych.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło we wrześniu nieco mniej niż miesiąc temu, gdy spadek wyniósł 1,5 proc.

W IV kwartale PIE spodziewa się powrotu wskaźnika do tendencji spadkowej. Zdaniem ekspertów słabe wyniki finansowe w pierwszej połowie roku i wzrost zadłużenia firm z sektora HoReCa (hotele i gastronomia), branży eventowej czy reklamowej oznaczać będą konieczność restrukturyzacji zatrudnienia. 

Zdaniem PIE pozytywnym sygnałem jest wysoki wzrost wynagrodzeń – we wrześniu dynamika podniosła się z 4,1 proc. do 5,6 proc. rdr - powyżej mediany prognoz (4,5 proc.).

Eksperci zaznaczyli, że bieżące działania prowadzone przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa powinny skutkować mniejszymi przestojami aktywności w firmach produkcyjnych czy handlu. "Dlatego też ewentualne osłabienie w IV kwartale powinno być mniejsze niż to, które obserwowaliśmy na wiosnę" – ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: w maju spadek zatrudnienia i płac, w czerwcu poprawa nastrojów konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:00
Wynagrodzenie w maju, licząc rok do roku, wzrosło o 1,2 proc., po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu. Majowy spadek płac o 3,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca, był spowodowany brakiem wypłat nagród i premii - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. vs konsensus spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: spadek zatrudnienia to częściowo efekt obniżonego wymiaru czasu pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:50
Jak skomentowała najnowsze dane GUS o zatrudnieniu szefowa MRPiPS Marlena Maląg - spadek zatrudnienia częściowo wynika z obniżonego wymiaru czasu pracy, co nie oznacza, że wszystkie osoby, które kryją się za tymi statystykami, zostały bez pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:00
W I kwartale tego roku zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego zaledwie jedną czwartą (24,4 proc.) w związku z pandemią koronawirusa - informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju stopa bezrobocia osiągnęła 6 proc., czyli jedynie o 0,9 p.p. powyżej 30-letniego minimum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 13:30
Sytuacja w zatrudnieniu się poprawia, niemal co piąta firma (ponad 17 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie – wynika z najnowszej, sierpniowej, edycji badania "KoronaBilans MŚP". W poprzedniej edycji badania takie deklaracje składało 14,8 proc. firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozrasta się rejestr REGON. Coraz mniej wyrejestrowanych firm

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:39
Koronawirus nie zmienił radykalnie firmowej mapy w Polsce. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, z jednej strony wzrosła liczba zarejestrowanych spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, z drugiej - mniej zarejestrowano firm zakładanych przez osoby fizyczne.
rozwiń zwiń