CPK na ważnej liście. Dostał zielone światło z Brukseli

2024-04-26, 11:00

CPK na ważnej liście. Dostał zielone światło z Brukseli
Obecnie w CPK trwają audyty, które pozwolą ocenić projekt nowym władzom spółki. Foto: CPK/Twitter

Zaktualizowana lista strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej została zatwierdzona przez Parlament Europejski. Znalazł się na niej także Centralny Port Komunikacyjny. Obecność na liście otwiera drogę do pozyskania unijnych funduszy na projekt.

Lista została stworzona w 2013 roku przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi. Po ponad 10 latach jest aktualizowana. Projekty na niej obejmują drogi transgraniczne, linie kolejowe, mosty i tunele.

Na liście są m.in. Rail Baltica, łącząca Helsinki i Warszawę, tunel łączący Austrię i Włochy oraz linia szybkiej kolei Lizbona-Madryt.

Uwzględnić potrzeby wojskowe

Na mocy nowych przepisów wstrzymane zostaną projekty w zakresie infrastruktury transportowej z Rosją i Białorusią, a wzmocnione połączenia z Ukrainą i Mołdawią.

Posłowie do PE przekonali rządy krajów Wspólnoty, aby przy budowie lub modernizacji infrastruktury pokrywającej się z wojskowymi sieciami transportowymi uwzględnione zostały potrzeby wojskowe (waga lub wielkość transportu wojskowego), aby zapewnić płynny transfer żołnierzy i sprzętu.

Rozporządzenie zostało przyjęte 565 głosami za, przy 37 głosach przeciw i 29 wstrzymujących się.

Po zatwierdzeniu przez Radę przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Obecnie w CPK trwają audyty

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Obecnie w CPK trwają audyty, które pozwolą ocenić projekt nowym władzom spółki.

- Już sporo wiemy, bo osiem audytów wewnętrznych, które zostały przeprowadzone, wpłynęło do biura - powiedział kilka dni temu pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Podkreślił jednocześnie, że "nie chcemy kasować tego projektu, tylko chcemy go urealnić".

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej