Sustainable Industry Lab 2024. Maria Andrzejewska: musimy dobrze projektować tworzywa sztuczne

- Nie wyobrażam sobie, by nasza cywilizacja mogła istnieć bez tworzyw sztucznych, ale musimy zrobić wszystko, by dobrze je projektować - albo od razu do długiego wykorzystania, albo do zamykania obiegu - tak, by łatwo je przetwarzać - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor generalna UNEP/GRID - Warszawa Maria Andrzejewska.

2024-01-30, 19:54

Sustainable Industry Lab 2024. Maria Andrzejewska: musimy dobrze projektować tworzywa sztuczne
Maria Andrzejewska zwróciła uwagę na mikroplastik i potrzebę mądrego projektowania i wytwarzania tworzyw sztucznych. Foto: Rene Notenbomer/ Shutterstock

6 lutego w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja Sustainable Industry Lab. Przedstawiciele biznesu, trzeciego sektora i administracji będą tam dyskutować o wyzwaniach związanych z transformacją klimatyczno-środowiskową, społeczną i gospodarczą.

W tym roku dyskusje w ramach Sustainable Industry Lab zogniskują się na powstającym traktacie ONZ dotyczącym plastiku (UN Plastic Treaty), a więc "prawie międzynarodowym regulującym wykorzystanie tworzyw sztucznych w celu uniknięcia zanieczyszczania środowiska plastikiem i zminimalizowania jego negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka na etapach produkcji, transportu i użytkowania" - czytamy na stronie internetowej spotkania. 

- Konferencja ma dosyć szeroki zakres, zaprosiliśmy przedstawicieli bardzo różnych branż - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor generalna UNEP/GRID - Warszawa Maria Andrzejewska.

Trzy labirynty w gospodarce tworzyw sztucznych

Jak mówiła, na uczestników czekają trzy labirynty: wyzwań środowiskowych i związanych ze zmianą sposobu produkowania tworzyw sztucznych; rozwiązań - informujący o tym, jakie technologie i sposoby zmniejszenia ilości plastiku mamy obecnie; oraz labirynt legislacyjny. - Cieszę się że na konferencji będzie pani wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej, i będziemy mogli porozmawiać o wyzwaniach legislacyjnych przed nami - dodała. 

REKLAMA

- Tworzywa sztuczne są nam bardzo potrzebne. Nie wyobrażam sobie, by nasza cywilizacja mogła istnieć bez tworzyw sztucznych. Musimy zrobić wszystko, by dobrze je projektować - albo od razu do długiego wykorzystania, albo do zamykania obiegu - tak, by łatwo je przetwarzać - podkreśliła Maria Andrzejewska. 

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID - Warszawa o problemie tworzyw sztucznych ("Zmiana klimatu"/ PR24) 22:47
+
Dodaj do playlisty

Według raportu Environment Program, co roku do ekosystemów wodnych trafia około 14 mln ton produktów z tworzyw sztucznych. Analizy wskazują, że w ciągu najbliższych 15 lat, ilość ta wzrośnie prawie 2,5-krotnie.

Czytaj także: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadząca: Katarzyna Dydo

REKLAMA

Gość: Maria Andrzejewska (dyrektor generalna UNEP/GRID - Warszawa)

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej