Od fali upałów i suszy, po powodzie. Dr Jaczewski przewiduje coraz większą zmienność pogody

2024-04-16, 20:13

Od fali upałów i suszy, po powodzie. Dr Jaczewski przewiduje coraz większą zmienność pogody
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, w przyszłości coraz częściej pogoda będzie cechować się dużymi wahaniami - po ostrych suszach będą przychodziły intensywne ulewy i powodzie. Foto: bear_productions/ Shutterstock

Ekstremalne zjawiska pogodowe występują w ostatnich latach coraz częściej w różnych regionach świata, to m.in. fale ekstremalnych upałów, powodzie i pożary trawiące ogromne obszary lasów. Nasilenie tych zjawisk związane jest ze zmianami klimatycznymi, będą więc one występować coraz częściej - powiedział Polskiemu Radiu 24 Adam Jaczewski z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Gość "Zmiany klimatu" wyjaśnił, że ekstremalna pogoda to skutek zatrzymanej w atmosferze dodatkowej energii. Źródłem energii na Ziemi, w zdecydowanej większości, jest bowiem Słońce, a atmosfera i zgromadzone w niej gazy cieplarniane i para wodna sprawiają, że Ziemia nie jest śnieżną kulą, a średnia temperatura umożliwia życie i rozwój cywilizacji. Wzrost temperatury atmosfery o 1,5 stopnia spowodował intensyfikację zjawisk ekstremalnych jak El-Niño, czy cyklony tropikalne - jak Katrina, który spustoszył Nowy Orlean. 

Pytany, z jakimi zjawiskami ekstremalnymi przyjdzie ludzkości zmierzyć się w najbliższym czasie, ekspert wskazał na zagrożenia termiczne związane ze wzrostem temperatury - jak fale upałów. - W Polsce to zwykle są przynajmniej trzy dni z temperaturą powyżej 30, czy 25 stopni - zaznaczył.

Wskazał też, że najbardziej cierpią wtedy mieszkańcy miast ze względu na kumulację energii w budynkach. Zauważył, że na początku kwietnia temperatura w Polsce sięgała 30, znacznie przekraczając normę dla tego miesiąca. 

Od suszy do powodzi. Ekspert wieszczy coraz mocniejsze zmiany pogody

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że w najbliższym czasie mogą występować ekstremalne zjawiska związane z burzami, jak gradobicia i wichury, ale też susze, zarówno meteorologiczne, jak i hydrologiczne. 

Wskazał również na związane ze zmianami klimatu powodzie. - Krótko trwających intensywnych opadów będzie więcej. One będą przynosiły więcej deszczu. Takiej ilości wody nie jest w stanie przyjąć gleba, trafi więc ona do rzek i do morza. Dość istotnym aspektem adaptacji jest więc przystosowanie się do tej większej zmienności, wpadania z jednego ekstremum w drugie, z suszy w powódź - mówił Adam Jaczewski. 

W rozmowie także o tym, jak najlepiej przystosować się do zmian klimatu i związanych z tym ekstremalnych zjawisk. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


Posłuchaj

Dr Adam Jaczewski o ekstremalnych zjawiskach pogodowych ("Zmiana klimatu"/ Polskie Radio 24) 24:16
+
Dodaj do playlisty

 

W programie także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza o ZieloneGodziny.pl - serwisie podpowiadającym, jak ekologicznie używać prądu poprzez wskazywanie godzin z największym udziałem energii wyprodukowanej z OZE na trzy dni do przodu. Dzięki temu każdy może zadbać o to by nasze codzienne czynności domowe były lepsze dla środowiska. Regulując pory używania niektórych sprzętów można bowiem przerzucić zużycie prądu w domach na czas, gdy wieje mocny wiatr lub gdy jest słonecznie. To pozwala odebrać od farm wiatrowych ich nadwyżki.

Czytaj także: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Katarzyna Dydo

Gość: dr Adam Jaczewski (Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB)

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej