Rak płuca potrzebuje wyspecjalizowanych ośrodków - czas na Lung Cancer Units

Rak płuca pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów onkologicznych w Polsce, mimo postępu w diagnostyce i terapii. Eksperci coraz głośniej wskazują na potrzebę powołania wyspecjalizowanych "Cancer Units" - ośrodków kompleksowego leczenia raka płuca, wzorowanych na już funkcjonujących strukturach dla raka piersi i jelita grubego. Gościem Małgorzaty Telmińskiej był prof. Dariusz Kowalski - onkolog.

2026-02-19, 21:00

Rak płuca potrzebuje wyspecjalizowanych ośrodków - czas na Lung Cancer Units
zdj. ilustracyjne. Foto: Video Production/Shutterstock

W Polsce działają już wyspecjalizowane jednostki leczenia raka piersi (Breast Cancer Units) oraz raka jelita grubego (Colorectal Cancer Units), które integrują diagnostykę, leczenie operacyjne, onkologiczne i opiekę koordynowaną. Tymczasem rak płuca - nowotwór o wysokiej śmiertelności - wciąż nie doczekał się analogicznego systemowego rozwiązania.

Specjaliści podkreślają, że wczesne wykrycie raka płuca, m.in. dzięki programom badań przesiewowych z użyciem niskodawkowej tomografii komputerowej, znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Problemem pozostaje jednak rozproszenie diagnostyki, długi czas oczekiwania na badania molekularne oraz brak koordynacji ścieżki terapeutycznej.


Posłuchaj

Prof. Dariusz Kowalski (Samo zdrowie) 24:40
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

* * * 

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Dariusz Kowalski - onkolog
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 19.02.2026

Źródło: Polskie Radio 24 

Polecane

Wróć do strony głównej