"Wszystkie kolory ciemności". Slasher - gdy krew leje się z ekranu
- Kult ciała, który wówczas panował w Ameryce był czymś tak istotnym, że slashery miały na celu wzbudzić grozę, potrząsnąć widzami właśnie poprzez unicestwianie tych ciał - tłumaczyła w audycji Polskiego Radia 24 Justyna Wróblewska z projektu Savage Sinema.
2024-07-02, 11:42
Slasher największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Ten najkrwawszy podgatunek horroru uwielbiali widzowie, a nienawidzili krytycy filmowi. Powodem była jego utarta formuła. W większości opierała się o prosty schemat: grupa młodych osób w odciętym od świata miejscu jest stopniowo eliminowana przy pomocy ostrych narzędzi przez zamaskowaną postać mszczącą się za doznaną w przeszłości krzywdę. Cielesnemu złu stawia czoło ostatnia ocalała osoba, przeważnie płci żeńskiej. Nierzadko scenariusze takich historii zawierają także elementy nadprzyrodzone. Do najsłynniejszych przedstawicieli tego nurtu należą takie filmy jak "Halloween", "Piątek, trzynastego", "Bal maturalny", "Koszmar z ulicy Wiązów" czy "Krzyk".
Jakub Haczek sięgając do literatury wskazał, że za matkę chrzestną gatunku uważa się Agathę Christie i jej kryminał "I nie było już nikogo" ("Dziesięciu Murzynków"). Ojcem chrzestnym może być inny brytyjski autor Edgar Wallace. Na podstawie ich dzieł powstawały ekranizacje, które z kinie grozy ewoluowały od crimi (criminal), poprzez włoskie giallo, bez których nie byłoby amerykańskich krwawych slasherów.
Czarna historia Ameryki
Justyna Wróblewska tłumaczyła, że początek dla tego podgatunku dało tło społeczne Ameryki lat 70. - Upadek ruchu hipisowskiego, wojna wietnamska, sekty religijne Jima Jonesa czy Mansona i zimna wojna - wymieniała. - John Carpenter, jeden z bardziej istotnych reżyserów w tym temacie mówił, że kult ciała, który wówczas panował w Ameryce był czymś tak istotnym, że slashery miały na celu wzbudzić grozę, potrząsnąć widzami właśnie poprzez unicestwianie tych ciał - dodała.
Była to czarna historia USA naznaczona seryjnymi zabójcami.
REKLAMA
- "Rekiny w Sekwanie". Gociek: reżyser zrobił "Szczęki", tylko zmienił realia
- Hollywoodzki hit prosto z Polski. O czym opowiada "Prawdziwy ból"?
Więcej z nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Wszystkie kolory ciemności
Prowadzący: Rafał Boguta, Jakub Haczek
Gość: Justyna Wróblewska (Savage Sinema)
REKLAMA
Data emisji: 01.07.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24/st
REKLAMA