Ludowy horror po polsku. Od Mickiewicza i Leśmiana po współczesne kino grozy
W tym odcinku "Wszystkich Kolorów Ciemności" ponownie spotykamy się z Jackiem Dygoniem, który podejmuje temat horrorów ludowych, tym razem tych stworzonych w Polsce i we wschodniej Europie. Jest to drugi odcinek serii o filmowych folk horrorach, które zawładnęły wyobraźnią widzów na całym świecie.
2024-10-22, 12:45
Jak zauważył Jacek Haczek, najbardziej zanim literackim polskim horrorem ludowym są "Dziady" Adama Mickiewicza, zwłaszcza część II. W tym utworze, poprzedzonym balladą "Upiór", są zawarte już wszystkie cechy horroru ludowego, co więcej, zmieszane z wierzeniami słowiańskimi. Wiersz "Piła" Bolesława Leśmiana też wpisuje się w nurt horroru ludowego.
W audycji rozmowa o "Wilczycy" Marka Piestraka, "Lokisie" Janusza Majewskiego, ale i współczesnym polskim kinie grozy, czyli "Demonie" Marcina Wrony.
Motywy obecne w tych filmach przenikają się z tematami obecnymi w światowym kinie grozy, na co uwagę zwracał gość audycji, Jacek Dygoń , podając przykłady podobnej tematyki obecnej w wierzeniach całego świata.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
***
Audycja: Wszystkie kolory ciemności
Prowadzący: Rafał Boguta, Jakub Haczek
Gość: Jacek Dygoń (Savage Sinema)
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 22.05
PR24/ka
REKLAMA