Oszustwo na firmę medyczną. Tak seniorzy tracą pieniądze i zdrowie

Bezpłatne badania, lekarz na miejscu, wyjątkowa okazja - tak zaczyna się scenariusz, który dla osób starszych może skończyć się nie tylko długiem, ale także zagrożeniem zdrowia. W ten sposób działają fałszywe firmy medyczne. - Przestępcy wiedzą bardzo dużo o seniorach i ich potrzebach. Wiedzą jak to wykorzystać - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO i redaktor naczelny "Głosu Seniora". 

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2025-05-18, 17:40

Oszustwo na firmę medyczną. Tak seniorzy tracą pieniądze i zdrowie
Oszuści doskonale znają potrzeby seniorów . Foto: Shutterstock/SpeedKingz

Oszustwo "na firmę medyczną" albo "na bezpłatne badania" to niebezpieczna forma manipulacji, której ofiarą najczęściej padają osoby starsze. Proceder zazwyczaj zaczyna się od zaproszenia - telefonicznego, listownego lub w formie ogłoszenia - na bezpłatne badania profilaktyczne. Seniorzy są zachęcani do przyjścia na spotkanie organizowane w hotelu, restauracji lub sali konferencyjnej, gdzie ma być poczęstunek, prezent oraz rzekoma możliwość skorzystania z profesjonalnych badań zdrowotnych. Organizatorzy zapewniają, że obecni będą lekarze specjaliści, a samo spotkanie ma służyć promocji zdrowia.

Oszuści przekazują seniorom niepokojące wyniki badań

Na miejscu faktycznie odbywają się jakieś badania - najczęściej bardzo podstawowe, jak pomiar cukru, cholesterolu czy ciśnienia - jednak wykonują je osoby bez uprawnień, przy użyciu tanich, często niewiarygodnych urządzeń. W wielu przypadkach seniorowi przekazuje się niepokojące wyniki lub stawia się wstępną diagnozę, która ma wzbudzić strach i potrzebę natychmiastowego działania. W ten sposób łatwo przekonać uczestników, że dla ratowania życia czy zdrowia konieczne jest zakupienie określonego sprzętu medycznego.

Posłuchaj

Łukasz Salwarowski gościem Anny Grabowskiej (Portfel seniora) 25:20
+
Dodaj do playlisty

I tu dochodzimy do sedna oszustwa - głównym celem spotkania nie są badania, lecz sprzedaż bardzo drogich produktów, takich jak materace przeciwodleżynowe, aparaty tlenowe, masażery czy suplementy. Często przedstawiane są one jako wyjątkowe, specjalistyczne, czasem wręcz cudowne urządzenia medyczne, których wartość rynkowa bywa nawet kilkukrotnie niższa niż cena oferowana podczas pokazu. Oszuści wywierają silną presję psychologiczną - używają dramatycznych argumentów, takich jak ryzyko śmierci, osierocenia dzieci, nieodwracalnych powikłań - by wymusić decyzję o zakupie. Seniorzy często podpisują umowy kredytowe lub ratalne nieświadomie, myśląc, że to tylko potwierdzenie udziału w badaniu.

Przestępcy wiedzą dużo o potrzebach seniorów

- To jest duży problem, polegający na tym, że przestępcy, oszuści wiedzą bardzo dużo o seniorach i ich potrzebach. Wiedzą też o tym jakie są główne problemy osób starszych, a jest to między innymi dostęp do służby zdrowia. Pamiętajmy, że czas oczekiwania na lekarza specjalistę wynosi rok, a na bezpłatne badania też trzeba czekać. Przestępca o tym wie, w związku z tym wie również jak skusić seniora do pewnej akcji - do przyjścia, do kupienia czegoś, do spełnienia jego oczekiwań - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Salwarowski.

REKLAMA

Jak zaznaczył, oszuści wykorzystują element straszenia oraz pokazania siebie samych jako wybawców. Seniorowi mówi się na przykład, że jeżeli odpowiednio wcześniej nie wykryje się danego schorzenia, to może się to skończyć śmiercią. 

Problem nie ogranicza się tylko do straty pieniędzy. Osoby starsze po takim spotkaniu mogą być przekonane, że zostały już przebadane, więc nie widzą potrzeby pójścia do prawdziwego lekarza lub na kontrolne badania w przychodni. To może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza jeśli opóźni się rozpoznanie i leczenie rzeczywistych chorób. Dodatkowo, po zorientowaniu się, że padły ofiarą oszustwa, wiele osób czuje się zawstydzonych, osamotnionych, a nawet winnych.

Czytaj także:

***

Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska
Gość:  Łukasz Salwarowski (prezes Stowarzyszenia MANKO, redaktor naczelny "Głosu Seniora")
Data emisji: 18.05.2025
Godzina emisji: 9.06

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej