Maj nie odpuszcza. Ten tydzień będzie kolejną pogodową huśtawką

Pogodowe zawirowania naznaczą najbliższe dni. Chłód i nocne przymrozki utrzymają się do wtorku. Następnie spodziewane jest ocieplenie, ale nie potrwa długo. Pod koniec tygodnia nastąpi powrót arktycznego powietrza. Nie jest to jednak koniec zmian w pogodzie, jakie wystąpią w drugiej połowie maja.

2025-05-18, 18:30

Maj nie odpuszcza. Ten tydzień będzie kolejną pogodową huśtawką
Mapy anomalii temperatur w ciągu tygodnia. Foto: wxcharts.com

Nocne przymrozki. Wydano alerty

Do wtorku, wychodząc z domu, należy pamiętać o kurtce. Poniedziałek będzie chłodny, a noc z niedzieli na poniedziałek - w niektórych regionach - wręcz mroźna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Mowa o następujących województwach:

  • mazowieckim (część północna)
  • podlaskim
  • warmińsko-mazurskim (powiaty wschodnie)

Na wspomnianych obszarach spodziewany jest spadek temperatury do około 0 stopni Celsjusza, z kolei przy gruncie do -2 stopni. Alerty będą obowiązywały od godzin wieczornych do poniedziałkowego poranka. W centrum termometry wskażą nocą około 3 stopni Celsjusza, a na północnym zachodzie: do 9 stopni. W całym kraju będzie pochmurnie - przejaśnienia wystąpią tylko na północnym wschodzie - spodziewane są umiarkowane opady deszczu, a na północy (w drugiej części nocy) także mgły, ograniczające widoczność do 300 metrów.

Początek tygodnia pochmurny i deszczowy

Zachmurzenie utrzyma się również w poniedziałek. Podobnie jak w nocy - większe przejaśnienia pojawią się jedynie na krańcach wschodnich. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady deszczu, z kolei na południowym wschodzie - wyładowania atmosferyczne, którym będą towarzyszyć opady deszczu i krupy śnieżnej. W Tatrach spodziewany jest deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Czytaj także:

Termometry wskażą maksymalnie - na przeważającym obszarze kraju 12-15 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Mazowszu (16 stopni), najchłodniej zaś w kotlinach górskich i (lokalnie) nad morzem: 7-11 stopni.

Uderzenie ciepła

Od wtorku do Polski zaczną napływać cieplejsze masy powietrza. Najcieplej, do 21 stopni Celsjusza, będzie w województwach:

  • kujawsko-pomorskim
  • lubuskim (powiaty północne)

Na Pomorzu, w Wielkopolsce i na krańcach zachodnich temperatury będą sięgały 20 stopni. Na pozostałym obszarze termometry wskażą przeważnie 17-19 stopni. Najchłodniej będzie na Podkarpaciu (do 16 stopni) i w rejonach podgórskich (do 10 stopni).

Jeszcze cieplej będzie w środę. W większości województw temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. Lokalnie wyniesie 22 stopnie. Mowa o trzech województwach:

REKLAMA

  • mazowieckim
  • pomorskim
  • lubuskim (powiaty północne)

Powrót chłodnej aury

Ocieplenie nie utrzyma się jednak długo. Już w czwartek wartości na termometrach spadną mniej więcej o 2-3 stopnie, do tego w Polsce centralnej i wschodniej (przelotnie także w północno-zachodniej) spadnie deszcz. Najcieplej będzie w Małopolsce (20 stopni). Kulminacyjny moment ochłodzenia nastąpi w piątek (tego dnia również popada - głównie na północnym-zachodzie i południowym-wschodzie), a także w sobotę - wówczas należy spodziewać się na termometrach do 15 stopni. W części Polski temperatury maksymalne nie przekroczą 11-13 stopni.

Mapa anomalii temperaturowej prognozowanej na piątkowy poranek. Fot. wxcharts.com/screen Mapa anomalii temperaturowej prognozowanej na piątkowy poranek. Fot. wxcharts.com/screen

Powiew lata

W niedzielę nastąpi - kolejna na przestrzeni tygodnia - zmiana w pogodzie. Temperatury na przeważającym obszarze wzrosną do 17-20 stopni. Z kolei na początku kolejnego tygodnia zrobi się ciepło. Temperatury niemal w całej Polsce przekroczą 20 stopni, a we wtorek (27 maja) w niektórych regionach mieszkańcy doświadczą wręcz letniej aury - temperatury wzrosną do 24-25 stopni.

Czytaj także:

Źródła: PolskeRadio24.pl/Polskie Radio/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej