Nowruz, czyli irański Nowy Rok

Niedziela 20 marca będzie w Polsce ostatnim dniem zimy, a dla Irańczyków – ostatnim dniem roku. Wedle perskiego kalendarza Nowy Rok rozpoczyna się wraz z nadejściem astronomicznej wiosny. Na temat obrzędów irańskiego Sylwestra, a także znaczenia, jaki dla Irańczyków ma ten dzień mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Klimowicz, ekspertka ds. Iranu z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.

2016-03-19, 18:35

Nowruz, czyli irański Nowy Rok
Funkcjonariusze afgańskiej policji podczas uroczystości związanych z obchodzonym m.in. w Afganistanie Perskim Nowym Rokiem. . Foto: flickr/ ResoluteSupportMedia

Posłuchaj

19.03.16 Dominika Klimowicz: „Nowruz świętuje ok. 300 mln ludzi na całym świecie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Obchodzony od co najmniej 3 tysięcy lat Nowruz – dosłownie dzień nowego światła – ONZ wpisała na listę światowego dziedzictwa kultury. Świętują go nie tylko Irańczycy, ale także mieszkańcy wielu krajów Azji Środkowej, a także Albańczycy, Kosowianie, Kurdowie i Turcy.

– Nowruz świętowany jest przez 13 dni. Wszelkie obrzędy i symbolika przetrwały najazdy zarówno Arabów, jak również ekspansję islamu. – powiedziała Dominika Klimowicz.

Jednym ze zwyczajów, który łączony jest z przygotowaniem się do obchodów Nowego Roku jest tzw. trzęsienie domem, czyli generalne porządki, które skutkują całkowitym przemeblowaniem pomieszczeń.

W audycji Dominika Klimowicz opowiedziała również o innych tradycjach związanych ze świętowaniem Nowego Roku w Iranie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej