more_horiz

Zakopane – Miasto nieobecne

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 20:45
Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi po ciemnych zaułkach, przestrzeniach pomijanych i wyrzuconych z ludzkiej pamięci. Tak najkrócej można scharakteryzować książkę „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”. Jej współautor, Maciej Krupa, był gościem audycji „Między kropkami”. Opowiedział w niej m.in. o nieznanej w szerszym odbiorze, a także intrygującej stronie stolicy polskich Tatr.
Audio
  • 24.09.16 Maciej Krupa: „Rozwijająca się turystyka była dla górali szansą na lepsze życie (…)”.
Autorzy książki: Piotr Mazik, Kuba Szpilka i Maciej Krupa.
Autorzy książki: Piotr Mazik, Kuba Szpilka i Maciej Krupa.Foto: Dorota Filipiak/Wyd. Czarne

Zakopane pełne jest przestrzeni pomijanych i zapomnianych. Chodzi tu głównie o aspekty z historii miasta, bez których nie istniałoby ono w obecnym kształcie, a które w dotychczasowych opracowaniach pomijane były milczeniem.

– Mowa tutaj chociażby o tych, którzy na przełomie XIX i XX wieku przyjeżdżali do Zakopanego, by szukać lepszego życia. Pracowali oni najczęściej przy obsłudze przybywających gości, później zakładali własne interesy. Stanowili bardzo dużą część mieszkańców ówczesnego Zakopanego i w dużej mierze przyczynili się do rozwoju i tego, jak to miasto wygląda dziś – powiedział Maciej Krupa.

Audycję prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 20.15

Zobacz także

Zobacz także