more_horiz

Czego nie wiemy o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 08:58
Mijają 32 lata od zabójstwa kapelana warszawskiej „Solidarności”. Zleceniodawcy tej zbrodni nie zostali do dzisiaj wskazani.
Miejsce w którym 19.10.1984 wrzucono do Wisły ciało ks. Jerzego Popiełuszki.
Miejsce w którym 19.10.1984 wrzucono do Wisły ciało ks. Jerzego Popiełuszki.Foto: Sebastianm / wikipedkia

Za uprowadzenie, tortury i zabójstwo w tzw. procesie toruńskim zostali skazani trzej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL; Grzegorz Piotrowski (naczelnik wydziału Departamentu IV MSW), por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski. Skazany został także za sprawstwo kierownicze zbrodni ich bezpośredni przełożony płk Adam Pietruszka, zastępca dyrektora Departamentu IV MSW.

Nowe śledztwo w tej sprawie ruszyło już po 1989 roku. W 2002 roku inną hipotezę w sprawie daty zabójstwa kapłana i jego przebiegu, podważającą ustalenia sądu w Toruniu, postawił prokurator Andrzej Witkowski z pionu śledczego lubelskiego IPN. W jego opinii Jerzy Popiełuszko nie zginął 19, lecz 25 października, po kilkudniowych torturach w bunkrach w Borze Kazuńskim, a za tym zabójstwem stały osoby znacznie wyżej postawione w hierarchii partyjno-państwowej. Hipoteza ta została jednak skrytykowana przez ówczesnego szefa IPN, a śledztwo zostało Witkowskiemu odebrane.

Gościem PR24 będzie Wojciech Sumliński. Pisarz i reporter opisał swoje ustalenia w kilku książkach, m.in. „Lobotomia 3.0” i „Kto naprawdę go zabił”.

-

Polskie Radio 24/ak/tb

---

Data emisji: 19.10.16

Godzina emisji: 13.17

Zobacz także

Zobacz także