Jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne?
Szwecja jest liderem jeśli chodzi o liczbę kobiet aktywnych zawodowo. 76,8 proc. Szwedek w wieku produkcyjnym pracuje.
2013-05-20, 12:00
Posłuchaj
Wśród Polek odsetek ten wynosi zaledwie 57,5 proc. Również jeśli chodzi o dzietność szwedzki wskaźnik urodzeń jest zdecydowanie wyższy i wynosi 1,9 dziecka na kobietę, co plasuje Szwecję na piątym miejscu w Europie. Z kolei Polska w rankingu wskaźnika dzietności znajduje się na trzecim miejscu od końca wśród państw europejskich (TFR: 1,3).
- Nasza kultura jest nacechowana stereotypami, które mówią o tym, że to mężczyźni funkcjonują na rynku pracy, a kobiety zajmują się domem. To powoduje, że kobietom jest trudniej na rynku pracy, a mężczyźni, którzy angażują się w życie rodzinne są uznawane za dziwaków – zauważyła w PR24 Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych.
Polska wkracza w czas decyzji o kształcie polityki prorodzinnej. Aleksandra Niżyńska podkreśliła, że warto czerpać wzorce z innych krajów, zwłaszcza Szwecji:
- Wszystkie rozwiązania jakie są tworzone w Szwecji są kierowane do obu płci. Szwedzi za każdym razem starają się brać pod uwagę to, jak te rozwiązania wpłyną na sytuację kobiet i mężczyzn w odpowiednich sektorach: na rynku pracy, w życiu publicznym i rodzinnym. Poprzez pokazywanie przykładów z innych krajów możemy prezentować dobre praktyki zmieniające naszą kulturę i wyrównywać role kobiet i mężczyzn.
REKLAMA
Różnice między Polską a Szwecją wynikają w dużej mierze z różnych systemów polityki społecznej obu krajów. Dzięki zasadzie równości płci Szwecja może się pochwalić jednym z najbardziej hojnych systemów świadczeń rodzinnych, największym na świecie odsetkiem pracujących mam małych dzieci oraz nowym pokoleniem ojców, dla których urlop ojcowski to coś naturalnego. Zdaniem Gościa PR24 wprowadzenie rozsądnej polityki prorodzinnej w Polsce byłoby receptą na niski wskaźnik dzietności:
- Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o kryzys demograficzny. Wszystkie projekty ustaw związane z polityką prorodzinną, które trafiły do Sejmu są odpowiedzią na ten kryzys, który może nas czekać. Fakt, że rząd zaczął podejmować takie kroki, daje nam szansę, że unikniemy najgorszych konsekwencji związanych ze starzeniem się naszego społeczeństwa. Warto te rozwiązania wzmocnić również obowiązkowymi urlopami dla ojców – podsumowała Aleksandra Niżyńska.
PR24/PK
REKLAMA