Bilard indyjski - interesujacy sport i wyzwanie dla każdego
Gra z kilkusetletnim indyjskim rodowodem, zdobywa coraz większą popularność również poza kontynentem azjatyckim. Wzrasta również liczba entuzjastów tej dyscypliny w Polsce.
2013-05-22, 19:08
Posłuchaj
Carrom rozgrywany jest na kwadratowym stole i polega na wbijaniu drewnianych krążków do łuz, za pomocą krążka specjalnego, tak zwanego strikera. Zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Celem gry jest wbicie przez zawodnika wszystkich krążków swojego koloru zanim przeciwnik wbije swoje. W Polsce graczy carrom jest coraz więcej. Od 2009 roku działa Polskie Stowarzyszenie Carrom, którego głównym celem jest popularyzacja tej gry w Polsce.
- Graczy można liczyć w dziesiątkach milionów. Wiąże się to nie tylko z gęstością zaludnienia Indii skąd gra się wywodzi, ale również ekspansją carrom do krajów sąsiednich i na świat. W Europie jest znany od 30 lat, a od 17 lat rozgrywane są Mistrzostwa Europy – mówił w PR24 prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom, Jakub Nowakowski.
Bilard indyjski nosi wszelkie znamiona wszystkich gier bilardowych tj. wymaga skupienia, techniki, treningu. Co prawda siedząc przy planszy unika się nadmiernego wysiłku fizycznego, ale rozwija się zręczność i umiejętność taktycznego myślenia. Swobodna gra w carrom wymaga długotrwałego treningu, a sukcesy w turniejach osiągają tylko wytrwali gracze, stale doskonalący swoje umiejętności.
REKLAMA
- Często widzimy jak ludziom zasiadającym do planszy do carrom ciężko jest przebrnąć pierwszy etap nauki gry. Carrom nie jest prostą grą, w wielu sytuacjach nawet bardzo trudną, ale nie nudzi się. Trudność może wynikać z racji tego, że zdani jesteśmy na własne ręce, a nie na kij, jak w bilardzie klasycznym – tłumaczył zawiłości gry Gość PR24.
Najważniejszym turniejem europejskim jest rozgrywany corocznie Carrom Euro Cup, którego 17 edycja odbędzie się 20 czerwca w Polsce. Miejscem rozgrywek będzie Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjne BGŻ w Lesznie koło Warszawy.
PR24
REKLAMA
REKLAMA