Jedzie pociąg z daleka…
Kolej nadal stanowi jeden z podstawowych środków transportu w okresie wakacyjnym. Sami Polacy przyznają, że mimo wielu trudności lubią pociągi. Warto pamiętać, że pasażerom przysługuje szereg praw nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej.
2013-07-18, 19:31
Posłuchaj
Prawa pasażerów w ruchu kolejowym obowiązują na obszarze całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Zakres tych praw może się jednak nieco różnić w zależności od obszaru obowiązywania. Wśród 6 podstawowych reguł można wskazać między innymi bezproblemowy zakup biletu, bezpieczne podróżowanie czy odszkodowanie z tytułu śmierci, obrażeń i odpowiedzialności za bagaż. Najczęstszy problem stanowi zakup biletu, ale w takim wypadku można składać reklamację.
- Jeśli cokolwiek poszło nie tak lub nie zostało wykonane należycie przez przewoźnika można złożyć reklamację. Na stronie każdego z przewoźników podany jest adres korespondencyjny, mailowy albo telefoniczny. Reklamację można złożyć także w kasie biletowej danego przewoźnika. Niestety z otrzymaniem potwierdzenia reklamacji bywa różnie - mówiła w PR24 Magdalena Dydyszko, Urząd Transportu Kolejowego.
W podróż nie zawsze wyruszamy sami. Wybieramy się na rodzinne wyjazdy i wtedy towarzyszą nam dzieci, często bardzo małe. Niekiedy nie potrafimy się rozstać z ukochanym zwierzakiem lub po prostu bierzemy rower, by zwiedzać turystyczne szlaki ciesząc się bliskością przyrody. W takich przypadkach pasażer posiada szereg praw.
REKLAMA
- Dziecko do lat 4 jedzie bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby podejść do kasy i kupić bilet z ulgą 100 proc. Jadąc z małym dzieckiem można prosić o otwarcie specjalnego przedziału. Przewoźnik zwraca uwagę, żeby zwierzę nie zajmowało miejsca siedzącego w pociągu. Powinno zajmować miejsce na podłodze u nóg właściciela. Jeśli rower jest złożony lub zapakowany to traktowany jest jako bagaż. W innym wypadku za rower trzeba zapłacić - wyjaśniała Gość PR24.
PR24
REKLAMA