Internet – targowisko nastoletniej próżności
Pojawiło się kolejne niepokojące zjawisko związane z obecnością młodzieży w Internecie. Gimnazjalistki i licealistki rozbierają się na żywo przed kamerami internetowymi. Skala zjawiska pozostaje jednak nieznana.
2013-11-29, 12:07
Posłuchaj
Rozmów na temat bezpieczeństwa w sieci nigdy za wiele. Rzeczywistość wciąż pokazuje, że Internet coraz silniej eksplorowany jest przez młodzież, nie zawsze bezpiecznie. Informacje o zamieszczanych odważnych fotografiach nastolatek w serwisach społecznościowych, o kontrowersjach dotyczących ulubionego młodzieżowego serwisu ask.com, doniesienia o samobójstwach dziewcząt z powodu internetowych prześladowań. Zjawisko istnieje, ale jego skala pozostaje nieznana.
- Zauważamy, że młode osoby coraz częściej rozbierają się przed kamerkami, które stają się obecnie integralną częścią niektórych zyskujących na popularności serwisów. Często te serwisy polegają pokazach online. Niestety widzimy, że zjawisko zaczyna osiągać coraz większe rozmiary i młodzi ludzie już nie tylko rozbierają się przed tymi kamerkami. Dochodzi też do sytuacji, gdy młodzież rejestruje się na portalach tylko dla osób dorosłych, które służą stricte pokazom seksualnym – mówiła w PR24 Marta Wojtas, ekspert ds. bezpieczeństwa w Internecie Fundacji Dzieci Niczyje.
Zastanawiający jest fakt, skąd u młodych ludzi pojawia się potrzeba prezentowania swojej osoby w ten właśnie sposób w Internecie. Młodzież udostępnia swoje filmy i zdjęcia dobrowolnie, co gorsza, z podtekstem erotycznym.
- Istnieje pewna moda wśród bardzo młodych ludzi, aby zaistnieć na forum publicznym. Często najlepszą dla nich metodą tego typu prezentacji jest udział w różnego typu czatach, które wykorzystują potem naiwność młodych użytkowników i ich potrzebę zaistnienia. Zjawisko jest coraz bardziej eskalujące, powszechne, a młodzież nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji. Młodzi ludzie na ogół czują się z tym źle, ale dopiero po fakcie, gdy spotka ich jakaś przykrość z tytułu „występu” online – wyjaśniała w PR24 Ewa Winnicka-Wolniewicz, psycholog, pedagog i biegła sądowa.
REKLAMA
Sposobem zapobiegania zjawisku ekshibicjonizmu młodzieży w Internecie mogą być programy edukacyjne na temat zagrożeń w sieci. Najlepszym jednak sposobem wydaje się rozmowa dziecka z rodzicami lub pedagogiem, którzy przestrzegą i wskażą potencjalne konsekwencje internetowej aktywności tego typu.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA