Bariery dla niepełnosprawnych
Na świecie jest ponad miliard osób niepełnosprawnych, ale w życiu ciągle napotykają one na poważne przeszkody, utrudniające normalne funkcjonowanie. Niepełnosprawni muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, ale nie powinni rezygnować w uroków życia.
2013-12-03, 09:00
Posłuchaj
Niepełnosprawność wielu ludziom kojarzy się z wyrokiem, wyłączeniem z życia społecznego, a ponad wszystko rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Jednak jak pokazują liczne przykłady upośledzenie nie musi oznaczać rezygnacji z zainteresowań czy aktywnego udziału w życiu społecznym. Problem stanowi jedynie niedostosowanie między innymi budynków oraz komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych. 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, kiedy szczególnie zwraca się uwagę na problemy osób niepełnosprawnych.
- Często przy okazji takich wydarzeń można załatwić o wiele więcej niż przez 365 dni w roku. Koncentrujemy się tego dnia na tej jednej grupie społecznej, która w naszym kraju jest dość liczna, ponieważ jest to około 5 milionów osób. Przyjmując, że każdy z nas żyje w gronie rodziny i przyjaciół, to liczba osób związana z niepełnosprawnością jest przeogromna. Kluczowe jest moim zdaniem myślenie, co zrobić, aby osoba z niepełnosprawnością nie została dotknięta wykluczeniem, tzn. żeby mogła normalnie funkcjonować – mówił w PR24 Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.
Osoby niepełnosprawne każdego dnia napotykają szereg barier. Przede wszystkim jest to brak rozwiązań umożliwiających bezproblemowe poruszanie się po budynkach, ale często bariery te mają podłoże psychologiczne.
- Bariery architektoniczne są pochodnymi tych istniejących w głowach. To najtrudniejsza rzecz, która powinniśmy zmienić. Jestem optymistą, ponieważ z tego co zauważyłem żadnych barier nie mają dzieciaki. Są klasy integracyjne, które doskonale współpracują , bawią się. Wszyscy trzymają sie razem bez względu na to, czy ktoś jest pełnosprawny, czy nie. Wydaje mi się, że mamy wyzwanie pokoleniowe. Wiedzy potrzebuje starsza część naszego społeczeństwa, która dzięki temu lepiej zrozumie na czym polega niepełnosprawność i jakie są potrzeby takich osób – powiedział Gość PR24.
REKLAMA
W kwestii ułatwień dla osób niepełnosprawnych zostało już dużo zrobione, ale trzeba jeszcze w niektórych miejscach dopracować pewne szczegóły. Wtedy sytuacja będzie wyglądać jeszcze lepiej.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA