Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Dużo się o nich mówi, pisze, ale żyjąc w państwie, gdzie nie są łamane, często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia i wagi. Praw człowieka nigdy za wiele, ale niestety nie wszyscy na świecie mogą liczyć na ich poszanowanie.
2013-12-10, 14:48
Posłuchaj
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona została 10 grudnia 1948 roku w Genewie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia przypomina się wagę i znaczenie praw człowieka w życiu, a przede wszystkim podkreśla potrzebę ich przestrzegania w państwach, gdzie są nagminnie łamane.
- Dzień Praw Człowieka jest dla nas okazją, aby zastanowić się jaka jest skala zjawiska i czego ono dotyczy. Gdyby każdy z nas przeanalizował swoją sytuację, to pewnie doszedłby do wniosku, że bardzo wiele praw człowieka w stosunku do nas jest albo poważnie naruszonych, albo zagrożonych. Skala naruszeń praw człowieka jest ogromna. Wciąż mamy do czynienia z porwaniami, zabójstwami, torturami – mówił w PR24 profesor Roman Wieruszewski, dyrektor Poznańskiego Centrum Praw Człowieka PAN.
W kwestii naruszeń praw człowieka najgorsza jest obojętność w myśl zasady skoro mnie to nie dotyczy, to nie ma sensu się tym zajmować.
REKLAMA
- Często pojawiają się informacje, że giną ludzie i zadajemy sobie pytanie: co mnie to obchodzi? Otóż powinno nas to obchodzić, ponieważ dotyka to nas wszystkich i „odpryski” tych wydarzeń mogą na nas wpływać. Musimy reagować na każdy przejaw łamania praw człowieka – wyjaśniał Gość PR24.
W walkę o prawa człowieka może zaangażować się każdy, kto przejawia dobrą wolę i chęć wstawiania się za innymi. Czasem jednak deklaracje przewyższają realne możliwości zwykłego obywatela i są niekiedy składane na wyrost.
- Wszystko zależy od tego, na ile jesteśmy w stanie włączyć się do działań na rzecz praw człowieka. Istnieją organizacje, które działają na rzecz poprawy praw człowieka. W Polsce takim przykładem jest Polska Akcja Humanitarna. Chodzi o reakcję. Oczywiście niemożliwe jest, żeby wszyscy włączali się w takie działania, ale im więcej, tym lepiej – powiedział w PR24 profesor Roman Wieruszewski.
Europa ma najskuteczniejszy system ochrony praw człowieka. W strukturze państw demokratycznych niezbędne jest działanie organizacji pozarządowych. Dlaczego mają one tak duże znaczenie?
REKLAMA
- Bardzo istotne jest to, żeby zwrócić uwagę na przestrzeganie praw człowieka w Polsce i jak ono wygląda na tle pozostałych państw. Stany Zjednoczone z pewną hipokryzją wykorzystują kruczki prawne, by omijać te podstawowe przepisy dotyczące praw człowieka. Dobrym przykładem jest więzienie Guantanamo - powiedziała Aleksandra Zielińska Gość PR24, koordynatorka projektów Amnesty International.
- USA nie są stroną w żadnej międzynarodowej konwencji praw człowieka, gdyż uważają swoją konstytucję, za miarodajną w tym względzie. Jeśli chodzi o więzienia CIA to konsekwencje za nie ponoszą Polska i Rumunia, na których terenie się one mieściły – powiedziała dr Dominika Bychawska prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA