more_horiz

Maria Pomianowska: muzyka daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 14:05
Nietuzinkowa kobieta, oryginalna artystka. Dyrektor artystyczna warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, założycielka pierwszego w Polsce kierunku muzyki etnicznej w Muzycznej Akademii w Krakowie. Kompozytorka i rekonstruktor techniki wykonawczej instrumentów dawnych. Prof. Maria Pomianowska była gościem Mai Kluczyńskiej w audycji Kobiety Sukcesu.
Audio
  • 06.11.16 Prof. Maria Pomianowska w audycji Kobiety Sukcesu
Nz Wielka dama polskiego folku Maria Pomianowska Fot. Piotr KamionkaReporter
N/z Wielka dama polskiego folku Maria Pomianowska Fot. Piotr Kamionka/Reporter

Jej największy sukces zawodowy – jak twierdzi – to rekonstrukcja dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: to suka biłgorajska i fidel płocka. Zajmuje się także rekonstrukcją gry na tych instrumentach. O tym, czy życie bywa muzyką, a także o podróżach muzycznych międzykulturowych i międzykontynentalnych opowiada językiem muzyki.

– Uszczęśliwia mnie granie muzyki, a głównie komponowanie i kontakt z publicznością podczas żywych koncertów. Stąd też niekończące się moje podróże po świecie – mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Pomianowska. – Ludzi przyciąga muzyka i instrumenty, na których gram – dodała. 

Jak podkreślał gość Mai Kluczyńskiej, kiedy człowiek ma gorsze doświadczenia i cierpi, to muzyka jest absolutnym balsamem i leczy wszystkie rany.

– Muzyka daje mi cały czas nadzieję na coś, co jest dla nas ważne, jak miłość i wzajemna życzliwość ludzka, której troszkę brakuje od początku świata – powiedziała Maria Pomianowska. – W moim wypadku muzyka równa się nadzieja – podsumowała.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/ak/dds/tj

___________________

Data emisji: 06.11.2016

Godzina emisji: 13.15


Zobacz także

Zobacz także