Marianna Otmianowska - odkrywa historię w Narodowym Archiwum Cyfrowym
Wcześniej kierowała Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. W tym okresie frekwencja w działaniach edukacyjnych muzeum wzrosła z 40 tys. uczestników w 2012 r. do 130 tys. w 2015 r. Teraz sukces chce odnieść w Narodowym Archiwum Cyfrowego, którym kieruje od 2016 r. Gościem Polskiego Radia 24 była Marianna Otmianowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
2017-01-16, 07:30
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 mówiła, że w NAC zatrudnione są osoby, które z pasją i radością podchodzą do swoich obowiązków. - Każdy ma tam swoją legendę i lubi tę pracę, bo pasja w tym zawodzie jest bardzo ważna – dodała dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
- Jest taki mit kobiety – archiwistki jako pani w spódnicy z koca, która pije herbatkę. Wszystkie moje koleżanki jak dotychczas łamały ten schemat – podkreśliła Marianna Otmianowska.
Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało w 2008 r. z przekształceniu Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Gromadzi, opisuje, zabezpiecza narodowy zasób archiwalny i odpowiada za cyfryzację polskiej archiwistyki. - Chodzi o to, aby każdy dokument, który jest w naszym kraju miał swoją wersję cyfrową, do tego był udostępniony na portalu szukajwarchiwach.pl tłumaczyła Marianna Otmianowska.
- Marzeniem mojego dziecka jest posiadanie kolorowego xero, czyli odtwarzanie procesu powielania, przetwarzania, skanowania i wykorzystywania ponownie. Kiedy byłam w jego wieku, ja i moi znajomi nie wyobrażaliśmy sobie nawet takiej technologii, bo marzyliśmy wtedy o kolorowankach. - Teraz wszystko możemy skanować, powielać, drukować w 3D. Wszyscy cyfryzujemy – dodała gość audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 16.01.16
Godzina emisji: 5.15
REKLAMA