"Czas oczekiwania". Reportaż Antoniego Rokickiego
Wielki post, rekolekcje, droga krzyżowa czy nocne czuwanie w kościele. Każdy z nas ma inny, szczególnie ważny moment wielkiego postu. To czas, kiedy możemy się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem. - Jeśli ktoś dobrze przeżyje całe Triduum Paschalne, to duchowo jest umocniony na cały rok - przekonuje ks. Grzegorz Michalczyk, rektor Kościoła św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.
2019-04-20, 21:05
Posłuchaj
Jak wygląda nasza codzienność w czasie wielkiego postu? Z jakim nastawieniem wchodzimy w Wielkanoc - najważniejsze święto katolików?
W laickiej Francji w której wiele kościołów zamieniono na sklepy, czy dyskoteki. Pożar Notre Dame - gotyckiej archikatedry w Paryżu wzbudził w ludziach zapomniane uczucia. Modlitwą i śpiewem błagali o jak najszybsze ugaszenie ognia. To symptomatyczne również w kontekście naszych odczuć w okolicach Wielkiej Nocy. Na to święto czekamy wszyscy: wierzący i agnostycy. Na co dzień niepokorni, nieprzyzwoici, kłótliwi z przepracowania, chciwi, zazdrośni, w pogoni za pieniędzmi, przytłoczeni codziennością lekceważymy nasze duchowe potrzeby. I nagle odczuwamy całkiem niematerialne tęsknoty. Zaczynamy myśleć, czuć, chcieć czegoś nie tylko dla ciała, ale też dla duszy.
Wielka Sobota sprzyja refleksji, zadumie, zadaniu sobie pytań czym jest wiara i czy święta wielkanocne mogą dzisiaj inspirować do duchowego odrodzenia?
Goście w studiu: dr Małgorzata Sołtyk teolog, redaktor dwumiesięcznika ewangelizacyjnego "Miłujcie Się!", animatorka "Ruchu Czystych Serc" i ks. Andrzej Majewski, jezuita, kierownik Katolickiej Polskiego Radia. Do września 2017 dyrektor programowy Radia Watykańskiego.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiali Małgorzata Kownacka, Antoni Rokicki.
____________________
Data emisji: 20.04.2019
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA