more_horiz

Afera Iran-Contras

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 20:00
Skandal polityczny w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie lat 80., znany także jako Irangate. Powodem afery było ujawnienie przez media informacji na temat nielegalnej sprzedaży broni Iranowi. W zamian oczekiwano uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Libanie.
Audio
Ronald Reagan i Michaił Gorbaczov 86
Ronald Reagan i Michaił Gorbaczov' 86

Rozmowy na temat sprzedaży między innymi rakiet przeciwczołgowych TOW i przeciwlotniczych Hawk zostały zaakceptowane przez Ronalda Reagana w styczniu roku 1986. Dostawy broni miały miejsce w czerwcu i październiku tego samego roku. Łączna wartość transakcji amerykańsko-irańskich wyniosła około 100 mln dolarów. Pieniądze uzyskane z tych operacji finansowych przekazywano na wspomaganie rebeliantów w Nikaragui.

Afera wyszła na jaw w listopadzie roku 1986. Operacja sprzedaży broni do Iranu była sprzeczna z amerykańską doktryną, która wyraźnie zakazywała sprzedaży broni z powodu oskarżania Iranu o wspieranie terroryzmu. Praktyki te były również nielegalne w myśl nałożonego na Iran embarga.

Skandal odbił się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych doprowadzając do dymisji wielu wysoko postawionych urzędników administracji oraz skutecznie nadszarpnął autorytet prezydenta Reagana.

Zobacz także

Zobacz także