70 lat temu wyzwolono Paryż
Mija 70 rocznica wyzwolenia Paryża. Bliskość pozycji wojsk alianckich i zmniejszenie niemieckiego garnizonu broniącego miasta pozwoliły francuzom na przeprowadzenie akcji i zdobycie miasta.
2014-08-25, 19:27
Posłuchaj
Impulsem do rozpoczęcia działań przez francuski ruch oporu była masowa ewakuacja niemieckich żołnierzy stacjonujących w Paryżu. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających powstanie z miasta wyjechało kilkadziesiąt tyś. żołnierzy. Ci którzy pozostali na posterunku nie należeli do elity Wermachtu.
– Charlesowi de Gaulle’owi najbardziej zależało na tym, aby Paryż był wyzwolony przez aliantów, w tym Francuzów. Chodziło mu również o legitymizację własnej pozycji jako szefa Rządu Tymczasowego. Miało to wzmocnić pozycję generała zarówno w odbudowywanym państwie, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenia związane z wyzwoleniem Paryża są jednym z najbardziej pozytywnych momentów w dziejach Francji. W tym dniu udało się wyjść spod okupacji wojsk niemieckich. I choć wojna trwała jeszcze przez kilka miesięcy, mimo to uważano, że te wydarzenia są początkiem końca – powiedziała na antenie PR24 dr Ewa Kalinowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Szczególna rocznica
Paryż świętuje 70. rocznicę wyzwolenia. W programie obchodów z udziałem prezydenta François Hollande'a i mera Anne Hidalgo znalazły się spektakl światło i dźwięk oraz "bal ludowy" na wzór zabaw organizowanych spontanicznie przez paryżan w 1944 roku.
– Punktem kulminacyjnym obchodów będzie seria wieczornych wydarzeń przed budynkiem merostwa Paryża. Przewidziane jest również przemówienie prezydenta François Hollande'a. Na zakończenie przewidziany jest bal dla wszystkich Paryżan, na którym nie powinno zabraknąć amerykańskiego swingu. Ten taniec był bardzo popularny w okresie wyzwolenia Paryża – powiedział Tomasz Siemiński, Euro News.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA