Polska w początkach swojej państwowości

– Połowa X wieku była okresem przełomowym dla naszych dziejów i dla powstania jednostki politycznej, kulturalnej oraz cywilizacyjnej, którą jest państwo polskie – podkreślił prof. Henryk Samsonowicz, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 drugi odcinek specjalnego cyklu audycji, który nadawany jest przy okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

2016-02-27, 14:39

Polska w początkach swojej państwowości
Mieszko I to historyczny pierwszy władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej/ilustracja - wikipedia.org

Posłuchaj

27.02.16 prof. Henryk Samsonowicz: „Miasta w Polsce zaczęły rozwijać się dopiero w XIII wieku (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Prof. Henryk Samsonowicz zaznaczył, że nie ma pewności, czy kraj rządzony przez Mieszka I, w chwili chrztu w 966 r., nosiło miano Polski. Być może taki status osiągnął on dopiero w 1000 r., gdy nad Wisłą odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie, czyli Zjazd gnieźnieński.

– Przyjechał wtedy cesarz, otoczony swoimi dostojnikami, by uczcić pamięć jednego z największych apostołów ówczesnej Europy, tj. św. Wojciecha. Uważam, że właśnie wtedy rdzeń terytorialny kraju Mieszka I pokrywał się w znacznym stopniu z tym, co widzimy dzisiaj – przyznał mediewista.

W ówczesnych czasach na ziemiach Mieszka I zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy wsi. Miast było niewiele i w dodatku były bardzo słabo rozwinięte. – Były miejscowości, posiadające już prawo samorządowe, ale stanowiły jedynie małe enklawy ze skromną liczbą ludności – dodał prof. Samsonowicz.

W audycji prof. Henryk Samsonowicz mówił również o organizacji i funkcjonowaniu państwa Mieszka I, a także o jego składzie etnicznym.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej