Badania kliniczne. "Pomagają precyzyjnie dobierać leki i terapie"
Badania kliniczne wciąż kojarzą się z licznymi stereotypami i budzą szereg emocji, tymczasem to właśnie dzięki nim mamy dziś dostęp do wielu powszechnie stosowanych leków oraz innowacyjnych terapii ratujących życie. O znaczeniu badań klinicznych w nowoczesnych terapiach medycznych mówiły w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Agnieszka Paradowska-Gorycka oraz Izabela Inglot-Szczebiot z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
2025-05-16, 20:00
Co roku 20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. przez Europejską Sieć Infrastruktur Badań Klinicznych (ECRIN), w celu podkreślenia roli i istoty badań klinicznych. Służą one rozwojowi innowacyjnych metod leczenia, opracowywaniu leków i szczepionek, a także potwierdzaniu ich bezpieczeństwa i skuteczności. Za tzw. złoty standard eksperymentów klinicznych uważa się tzw. randomizowane, kontrolowane badania kliniczne.
Posłuchaj
- Dla chorego takie badanie oznacza leczenie według określonego schematu. Pacjent jest pod stałą opieką i jeśli nagle coś się dzieje, może o dowolnej porze zadzwonić do swojego lekarza lub dostać się na dodatkowe badania, aby dać mu bezpieczeństwo i jak największy komfort leczenia. Badania kliniczne są pewnym etapem rozwoju nowoczesnych metod leczenia - powiedziała prof. Agnieszka Paradowska-Gorycka.
W jej opinii udział w badaniach klinicznych daje możliwość przeprowadzenia wielu, często bardzo drogich badań np. radiologicznych, i dostaje cały pakiet badań bez długiego czekania w kolejkach na dostęp do takich badań. Pacjent dostaje wtedy także numer telefonu do prowadzącego jego terapię lekarza i ma do niego dostęp non stop, niezależnie od pory dnia, gdy nastąpi pogorszenie stanu zdrowia.
REKLAMA
- Pacjenci, którzy mogą się zakwalifikować do badań klinicznych, są w lepszej sytuacji. Bo choć są na rynku różne terapie, to nie zawsze są one skuteczne dla konkretnego chorego. Przeprowadzenie badań klinicznych może zaproponować lekarz rodzinny, specjalista, choć część pacjentów szuka informacji o takich badaniach w mediach społecznościowych lub w Internecie. Aby się do nich zakwalifikować, trzeba jednak przejść wiele specjalistycznych badań - mówiła Izabela Inglot-Szczebiot.
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Paradowska-Gorycka (kierownik Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji) oraz Izabela Inglot-Szczebiot, (zastępca kierownika Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji).
Data emisji: 16.05.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/k
REKLAMA
REKLAMA